1/8-finale i Champions League mod FC Barcelona

Det bliver ingen ringere end FC Barcelona, vi møder i 1/8-finalen i Champions League. Det blev resultatet af dagens lodtrækning i Wien, og vi spiller første kamp på hjemmebane i Jutlander Bank Arena søndag 15. marts. Kampen i Barcelona spilles weekenden efter.

I løbet af et par dage afgør DR, hvornår på dagen kampen spilles søndag 15. marts.

Billetsalget til hjemmekampen åbner fredag 27. februar kl. 9.00 på www.aalborghaandbold.dk

Det er andet år i træk, vi møder Karabatic, Jesper Nøddesbo og alle de øvrige stjernespillere fra FC Barcelona i 1/8-finalen.

– Det bliver fantastisk at møde FC Barcelona igen. Det er Europas måske stærkeste hold med en række verdensstjerner, og vi glæder os til at møde dem i Jutlander Bank Arena. Vi satser på, at vi igen kommer til at spille til totalt fulde huse i Jutlander Bank Arena – med i alt 4.600 tilskuere, siger direktør Jan Larsen.
 

Kronborg_TTH

Kronborg før Zagreb: Vi skal ud at løbe med dem

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sit bud på hvad det kræver, hvis Aalborg Håndbold onsdag aften skal hente endnu en sejr over HC Zagreb.
HHD_8493

Möller og Norsten udtaget for Sverige

Begge spillere er udtaget til Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe.
IMG_5057

Værd at vide om HC Zagreb

Læs seneste nyt om de kroatiske mestre inden onsdagens returkamp i EHF Champions League i Sparekassen Danmark Arena.

Håndbold i verdensklasse