2.400 har sikret sig billet til Flensburg-kampen på lørdag

Den massive interesse for at se Nikolaj Jacobsens tropper i aktion i Gigantium har ikke lagt sig sommeren over. Tværtimod. Ikke færre end 2.400 har allerede sikret sig billet til pre-season-kampen på lørdag kl. 19.00 i Gigantium mod dansker-klubben Flensburg Handewitt.

– Flensburg Handewitt er i forvejen et hold med stor publikumstække, og det har jo ikke gjort opgøret mindre interessant, at vi også skal møde dem i Champions League. Det er flot, at vi på et så tidligt tidspunkt på sæsonen kan samle så mange tilskuere til en test-kamp. Det er jo også første mulighed for at se vores hold i aktion siden det danske mesterskab blev sikret 26. maj i Brøndby-Hallen, ligesom det er første lejlighed til at se vores nye spillere på banen, siger direktør Jan Larsen.

Foruden de fem danskere, Søren Rasmussen, Michael V. Knudsen, Thomas Mogensen, Anders Eggert og Lasse Svan Hansen, råder Flensburg Handewitt over stærke spillere som målmanden Mattias Andersson, Holger Glandorf, Steffen Weinhold, Jacob Heinl og Tobias Karlsson. Lars Kaufmann er skadet – og i stedet har klubben hentet den serbiske landsholdsspiller Drasko Nenadic, lillebror til den tidligere Team Tvis Holstebro-spiller, Petar Nenadic.

Det er fortsat muligt at købe billet til kampen på www.aalborghaandbold.dk


 

HHD_7038

Landin viste vejen i ny hjemmesejr

Med hele 20 redninger var Niklas Landin dagens oplevelse, da Nordsjælland Håndbold blev nedkæmpet 34-29 søndag eftermiddag. Patrick Helland Anderson topscorer med syv mål.
On fire 2

Læs praktisk information til dagens ligakamp mod Nordsjælland Håndbold

Find alle informationer om opgøret her.
Aalborg-Paris

Cheftræneren vil fortsætte de gode takter søndag

Når Aalborg Håndbold søndag kl. 14.00 møder Nordsjælland Håndbold på hjemmebane vil cheftræner Simon Dahl se mere af de gode ting, der førte til sejr i Champions League torsdag aften.

Håndbold i verdensklasse