pokal header web august 2025

3.800 har sikret sig billet til Hamburg-kampen søndag

Der er godt gang i billetsalget til Champions League-kampen på søndag kl. 13.30 mod HSV Hamburg i Gigantium.

– På nuværende tidspunkt har flere end 3.800 sikret sig billet til kampen, og vi forventer, at tallet runder de 4.000 inden søndag, siger direktør Jan Larsen. Det er en fornøjelse for os at præsentere et så stærkt hold som de forsvarende Champions League-vindere fra Hamburg for vort trofaste publikum i Gigantium. Og det bliver jo ikke dårligere af, at tyskerne har tre markante danske profiler på holdet, nemlig Hans Lindberg, Henrik Toft Hansen og Marcus Cleverly.

Det er fortsat muligt at købe billet til kampen her på hjemmesiden, ligesom det er muligt at bestille en Håndbold-menu i Carlsberg Caféen før kampen for kun 89 kr.

HSV Hamburg råder ud over de tre danskere over et klassemandskab med to-tre landsholdsspillere på hver position: Johannes Bitter, Canellas, Hens, Duvnjak, Lackovic, Djordic, Janssen, Flohr og Nilsson.

HSV Hamburg var også i kamp i aftes og vandt 39-32 på udebane over bundholdet Eisenach.

Serbia vs Germany

Syv mand i EM-aktion lørdag

Hele syv Aalborg Håndbold-spillere var lørdag aften i kamp ved EM-slutrunden.
Denmark vs North Macedonia

Hoxer og Hald bidrog til dansk sejr

Både Mads Hoxer og Simon Hald kom i aktion for Danmark, der fredag aften åbnede EM-slutrunden med en sikker sejr over Makedonien.
Norway vs Ukraine

Anderson og Blonz skød Norge til åbningssejr

Ved åbningsdagen ved EM-slutrunden sejrede Norge sikkert over Ukraine, mens Tyskland med Juri Knorr besejrede Østrig.

Håndbold i verdensklasse