Den 26-årige fløjspiller har indgået aftale for resten af denne sæson.
Efter den nylige skade til Patrick Wiesmach har Aalborg Håndbold torsdag indgået aftale med hollandske Alec Smit, der således skal udfylde hullet på højre fløj.
Han kommer til klubben med erfaring fra blandt andet HSG Nordhorn-Lingen, Sønderjyske Herrehåndbold og senest schweiziske Pfadi Winterthur.
– Det var som udgangspunkt planen at vi skulle vente og se i forhold til at hente en erstatning for Patrick, men kort efter fik vi mulighed for at se Alec nærmere an, hvorfor han har trænet med hos os i denne uge, siger teammanager Martin Larsen.
– Her har han vist sig som en oplagt mulighed for os. Dels fordi han er i god form og dels fordi han allerede har et godt kendskab til den danske liga, efter sine mange år i Sønderjyske. Derfor er vi glade for, at vi i dag har indgået en aftale for resten af sæsonen, lyder det videre fra Martin Larsen.
Alec Smit, der er noteret for 62 landskampe for Holland, glæder sig meget til at blive en del af Aalborg Håndbold-truppen.
– Jeg har holdt mine muligheder åbne siden i sommers, så da jeg fik et opkald fra Aalborg Håndbold, var der derfor ikke meget at betænke sig over. Jeg er glad og stolt over at komme til de danske mestre med muligheden for at spille med om flere titler, samt at prøve at være med i Champions League, noget jeg altid har drømt om, siger Alec Smit, der i Aalborg Håndbold får trøje nummer 6.
Debutkampen for Alec Smit kan komme onsdag 5. november, når Aalborg Håndbold hjemme tager imod Ribe-Esbjerg HH i Bambuni Herreligaen, dog forudsat at spillercertifikatet er komme Aalborg Håndbold i hænde inden kampen.






