Anderson og Blonz skød Norge til åbningssejr

Ved åbningsdagen ved EM-slutrunden sejrede Norge sikkert over Ukraine, mens Tyskland med Juri Knorr besejrede Østrig.

Norge åbnede torsdag aften EM på hjemmebane i Oslo, hvor modstanderen i første kamp var Ukraine.

Spænding om udfaldet var der ikke meget af, da nordmændene efter et kvarter førte 10-5 og derfra aldrig kiggede sig tilbage på vejen mod en knusende sikker sejr på 39-22.

På højre back viste Patrick Helland Anderson sig flot frem i sin EM-debut med syv scoringer på otte forsøg i knap 40 minutter på banen. Alexander Blonz ville dog ikke stå tilbage for sin Aalborg-kollega og leverede også syv mål på otte forsøg, mens Sander Sagosen leverede tre scoringer. Vetle Rønningen var ikke overraskende kun i aktion i defensiven, ligeledes i hans EM-debut, hvorfor han ikke kom på måltavlen.

Norge spiller anden kamp ved EM-slutrunden lørdag aften mod Tjekkiet.

I Boxen i Herning tørnede Tyskland og Østrig sammen i deres første kamp, hvor Juri Knorr blev sendt på banen til sine første minutter for tyskerne efter 22 minutter.

Kort efter kvitterede Knorr med scoring til 10-7, inden han efterfølgende var med til at sætte mere tempo i det tyske spil, så Tyskland kunne gå til pausen foran 12-8.

I en tæt anden halvleg kom østrigerne godt tilbage i kampen, der først blev afgjort med få minutter igen med tysk sejr på 30-27. I alt blev det til tre tyske scoringer fra Juri Knorr, der næste gang skal i aktion med holdkammeraterne lørdag aften mod Serbien.

Foto: EHF/Kolektiff

semi2_Blonz

Aalborg Håndbold finaleklar efter ny sejr over Mors-Thy

Trods en udfordret defensiv, sikrede Aalborg Håndbold sig via en stærk anden halvleg en plads i DM-finalerne med en sejr på 35-37.
Antonsen_REHH

Antonsen: Der bliver knald på lørdag

Anfører René Antonsen ser frem mod lørdagens anden semifinale i Bambuni Herreligaen mod Mors-Thy Håndbold.
Semi1_Hald

Magtdemonstration i første semifinale

Der var ingen slinger i valsen da Aalborg Håndbold onsdag aften storsejrede over Mors-Thy Håndbold i den første DM-semifinale med cifrene 40-21. 12 spillere på måltavlen.

Håndbold i verdensklasse