Bekræftet: I det fine selskab i Champions League

Det Europæiske Håndboldforbund (EHF) har i dag sat navne på de 16 klubber, der i den kommende sæson spiller i de to bedste puljer (A og B) i Velux EHF Champions League. 

OG VI ER MED!!!!

Det er fjerde gang inden for de seneste syv sæsoner, Aalborg Håndbold er blandt verdens  bedste hold i Champions League. 

Først i næste uge offentliggør EHF seedningen blandt de 16 hold, og på fredag trækkes der i Ljubljana i Slovenien lod til de to puljer a otte hold, der mødes ude og hjemme. Første runde spilles i tidsrummet 13.-17. september. 

De 16 hold er: 

Telekom Veszprem (Ungarn)
Rhein-Neckar Löwen (Tyskland)
HC Varder Skopje (Makedonien)
KS Vive Tauron Kielce (Polen). 
Paris Saint Germain (Frankrig)
THW Kiel (Tyskland)
SG Flensburg Handewitt (Tyskland)
HC PPD Zagreb (Kroatien).
FC Barcelonna Lassa (Spanien)
HBC Nantes (Frankrig)
Orlen Wisla Plock (Polen)
IFK Kristianstad (Sverige)
Aalborg Håndbold
MOL Pick Szeged (Ungarn). 
RK Celje Pivovarna Lasko (Slovenien)
HC Meshkov Brest (Hviderusland). 

De danske sølvvindere fra Skjern Håndbold fik tildelt et wild card til turneringen og bliver placeret i gruppe C eller D med seks hold i hver pulje. 
 

Supercup i Håndbold i Arena RandersAalborg Håndbold-SAH Foto: Henrik Hansen

Aalborg Håndbold møder HØJ Elite i pokalturneringens 1/8-finale

De forsvarende pokalmestre indleder forsvaret af titlen på udebane mod HØJ Elite fra 1. division.
Preseasonkamp Aalborg Håndbold-Paris Saint-Germain foto: Henrik Hansen

Sønderjyske er første modstander i den nye sæson

Felix Möller forventer en tæt fight, når Bambuni Herreligaen onsdag aften skydes i gang på udebane mod Sønderjyske Herrehåndbold.
HHD_2979

Aalborg Håndbold genvandt Bambuni Super Cup

Efter en unødigt spændende afslutning sikrede de danske mestre sig sæsonens første trofæ, da SAH blev besejret 31-28. Mads Hoxer blev topscorer med syv fuldtræffere.

Håndbold i verdensklasse