pokal header web (3)

Benjamin Jakobsen er med i VM-truppen

Benjamin Jakobsen bliver den fjerde danske Aalborg Håndbold-spiller, der skal med til VM-slutrunden i Egypten. Tidligere i dag blev han nemlig indlemmet i den danske VM-trup, og han bliver derfor en af de 20 spillere, der skal være med til at forsvare VM-titlen for Danmark.

Vores stærke stregspiller blev i første omgang kaldt ind til landsholdets samling fra 3.-12. januar forud for slutrunden.

I dag blev han så indlemmet i VM-truppen, og den sene udtagelse sker på baggrund af afbud grundet sygdom fra den tidligere Aalborg Håndbold stregspiller, Henrik Toft Hansen. 

Benjamin Jakobsen, Henrik Møllgaard, Magnus Saugstrup, Nikolaj Læsø og resten af det danske landshold rejser til Egypten 12. januar. Inden da venter to testkampe mod Norge 7. og 9. januar. 

Foruden de fire førnævnte har vi også tre svenskere, der skal med til VM-slutrunden. Det drejer sig om Mikael Aggefors, Felix Claar og Lukas Sandell. 

VM-slutrunden afvikles fra 13.-31. januar. 

 

180823aalborg-flensborg-119-1024x683.jpg

Praktisk information til aftenens slutspilskamp mod Skjern Håndbold

Læs praktisk information til aftenens opgør i Sparekassen Danmark Arena.
_HHD7471

Bjørnsen: "Vi skal spille fysisk og mere aggressivt"

Se med når fløjspiller Kristian Bjørnsen ser frem mod søndagens slutspilskamp mod Skjern Håndbold.
On fire 2

Nu skal der stemmes om ”Årets Aalborg Håndbold fan” 2025

Blandt mange nominerede er tre finalister nu fundet. Læs mere og afgiv din stemme med det samme.

Håndbold i verdensklasse