Benjamin Jakobsen skifter til Aalborg Håndbold

 
Benjamin Jakobsen bliver nyeste mand i Aalborg trøjen, og den stærke stregspiller har skrevet under på en et årig kontrakt.
 
28-årige Benjamin kommer til Nordjylland efter et år i det vestjyske, hvor han har tørnet ud for Skjern Håndbold. Direktør Jan Larsen er glad for, at det nu bliver den røde trøje, han skal trække over hovedet.
 
– Det glæder mig, at vi kan præsentere yderligere en forstærkning til den kommende sæson. Der venter os mange store og interessante udfordringer, der bl.a. kræver en bred, dygtig og fysisk stærk trup. Benjamin kan fysisk begå sig på et højt internationalt niveau, og han kommer til at bidrage både forsvars- og angrebsmæssigt, siger Jan Larsen.
 
– Jeg er glad for chancen og ser frem til de mange spændende udfordringer. Jeg er spændt på endnu engang at prøve mig af i bl.a. Champions League – og jeg kommer til at give mig 110 % i jagten på nye titler til Aalborg Håndbold og de mange nordjyske fans, som jeg glæder mig til at hilse på, siger Benjamin Jakobsen.

02152024 Aalborg_HC Zagreb_0002

Værd at vide om HC Zagreb

Bliv opdateret på seneste nyt om torsdagens kroatiske Champions League-modstander.
Aalborg Håndbold - PSG træningskamp

Stor børnedag den 10. oktober til kampen mod KIF Kolding

Den 10/10 er der børnedag i Sparekassen Danmark Arena, hvor Redz sammen med Aalborg Lufthavn har gjort noget helt særligt klar til alle børn
IMG_4813

Nederlag mod GOG

Tekniske fejl og misbrugte chancer kostede dyrt i dagens udekamp mod GOG, der endte med et klart nederlag på 39-27.

Håndbold i verdensklasse