DM-status: Vi sluttede på femtepladsen i ligaen

Efter at de sidste kampe i sæsonen 2010-2011 er spillet, er placeringerne blandt de otte bedste hold fordelt. Vi sluttede på tredjepladsen i vores slutspilspulje, og det betyder, at vi samlet slutter på femtepladsen i ligaen.

Placeringerne blev:

1)  AG København – dansk mester og deltager i Champions League
2)  Bjerringbro-Silkeborg – sølvvinder – deltager i European Cup
3)  Team Tvis Holstebro – bronzevinder – deltager i European Cup
4)  KIF Kolding – deltager i Challenge Cup
5)  Aalborg Håndbold
6)  Århus Håndbold
7)  Skjern Håndbold
8)  Viborg HK

Næste sæson er der Cupwinners Cup og EHF Cup slået sammen til en europæisk turnering, European Cup.

Dette er blandt andet  medvirkende til, at det fra dansk side er besluttet, at hvis den danske mester og pokalvinderen er samme hold, så deltager sølv-vinderne i pokalturneringen ikke i europæisk håndbold den efterfølgende sæson.

Blandt spillerne på de ovennævnte otte hold sluttede Kristian Kjelling og Mikkel Hansen lige på topscorerlisten med 178 mål. Mikkel Hansen spillede fire kampe flere end Kjelling i kraft af semifinaler og finaler.

semi2_Blonz

Aalborg Håndbold finaleklar efter ny sejr over Mors-Thy

Trods en udfordret defensiv, sikrede Aalborg Håndbold sig via en stærk anden halvleg en plads i DM-finalerne med en sejr på 35-37.
Antonsen_REHH

Antonsen: Der bliver knald på lørdag

Anfører René Antonsen ser frem mod lørdagens anden semifinale i Bambuni Herreligaen mod Mors-Thy Håndbold.
Semi1_Hald

Magtdemonstration i første semifinale

Der var ingen slinger i valsen da Aalborg Håndbold onsdag aften storsejrede over Mors-Thy Håndbold i den første DM-semifinale med cifrene 40-21. 12 spillere på måltavlen.

Håndbold i verdensklasse