pokal header web august 2025

EM-sølv til Mads Mensah – så venter to liga-kampe senere på ugen

22-årige Mads Mensah kommer hjem fra et forrygende EM på hjemmebane med en flot sølvmedalje. Han var i Wilbeks startopstilling som playmaker, men fik en dårlig start ligesom det øvrige danske hold. Vi tabte 41-32 i en flot håndbold-opvisning af det franske mandskab. 

Mads Mensah scorede et enkelt mål, men røg på bænken efter syv-otte minutters spil – og kom ikke på banen senere i kampen. 

Det danske hold var overmatchet i alle spillets faser – primært i defensiven og på målmandsposten. 

Trods skuffelsen kan Mads Mensah og det øvrige danske hold se tilbage på et flot EM. Spillerne fra de danske liga-klubber får kun få dage til at få den seneste måneds strabadser ud af kroppen – og af hovedet, for der er fuld spillerunde i ligaen allerede tirsdag og onsdag. 

Mads Mensah skal i aktion i vores kamp på udebane onsdag mod Skanderborg Håndbold – en kamp, der spilles i Hørning-Hallen ved Aarhus. 

På fredag kl. 19.00 er der gensyn med Mads Mensah og resten af holdet i Gigantium i den vigtige kamp mod Team Tvis Holstebro. Du kan allerede nu sikre dig billet til kampen her på hjemmesiden. 

BSH Felix

Arbejdssejr på 35-29 over BSH

De danske mestre fortsatte sejrsstimen i Bambuni Herreligaen, da midtjyderne søndag aften blev nedkæmpet i Sparekassen Danmark Arena.
09242025_ Aalborg_Sporting CP_14

Aalborg Håndbold forlænger med Mads Hoxer til 2030

Den stærke højre back bliver hos de danske mestre i yderligere fire en halv sæson. Mads Hoxer kom til Aalborg Håndbold i sommeren 2022 fra Mors-Thy Håndbold og har siden...
arena drone

Praktisk information til søndagens kamp mod BSH

Find praktisk info til aftenens opgør i Sparekassen Danmark Arena.

Håndbold i verdensklasse