Keeper Ole Erevik kæmper for at blive sin hæl-skade kvit, så han kan være med i tv-kampen på udebane på lørdag kl. 17.00 i Holstebro.
Erevik pådrog sig skaden i finalen i Final4 mod AG København og har siden kun kunnet vente på, at helningen sker af sig selv.
Han missede også kampen – og sejren – mod AG København sidste onsdag, men kunne fra sidelinien glæde sig over, hvordan hans keeper-kollega Søren Pedersen tog pynten af de københavnske stjernespillere med en redningsprocent på over 50.
Kampen i Holstebro på lørdag, der vises på TV 2 kl. 17.00, er vigtig for begge mandskaber. Team Tvis Holstebro er i øjeblikket nummer fire med tre point flere end os, mens Skjern er nummer fem med to point flere end os for en kamp mere.