Fantastisk rød opbakning på lægterne i Hamborg

– Det var fantastisk at se og høre den opbakning, holdet fik i Hamborg. Det er imponerende, at 225 supportere og samarbejdspartnere tager turen fra det nordjyske og i den grad er med til at præge stemningen blandt knap 4.000 tilskuere. Det sætter både spillerne og vi i klubben stor pris på.

Direktør Jan Larsen kunne se de unge spillere kæmpe forbilledligt på banen i alle 60 minutter, men det tyske stjerne-mandskab var for stærkt, og vi tabte 28-20.

– Generelt har vi haft en super opbakning hele sæsonen – både på hjemmebane, hvor vi p.t. er på ca. 3.500 tilskuere i gennemsnit – det højeste i ligaen – og på udebane. Det er en opbakning, vi er meget stolte af, og som vi skal værdsætte i hver eneste kamp mod godt spil og fight inde på banen, siger Jan Larsen, der igen forventer minimum  3.500-3.700 tilskuere i Gigantium torsdag kl. 20.00, når GOG kommer på besøg.

Kronborg_TTH

Kronborg før Zagreb: Vi skal ud at løbe med dem

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sit bud på hvad det kræver, hvis Aalborg Håndbold onsdag aften skal hente endnu en sejr over HC Zagreb.
HHD_8493

Möller og Norsten udtaget for Sverige

Begge spillere er udtaget til Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe.
IMG_5057

Værd at vide om HC Zagreb

Læs seneste nyt om de kroatiske mestre inden onsdagens returkamp i EHF Champions League i Sparekassen Danmark Arena.

Håndbold i verdensklasse