Den første DM-finale i Gigantium i fredags mellem Aalborg Håndbold og KIF Kolding København blev sæsonens hidtil mest sete liga-kamp på tv (både damer og herrer) med i gennemsnit 466.500 seere på TV 2.
Det er endda næsten 100.000 flere seere end til den næstmest sete liga-kamp. Kampene mellem netop Aalborg Håndbold og KIF Kolding København er populære på tv, for kampen i grundspillet mellem de to hold 7. december i Gigantium har det næsthøjeste seer-tal blandt herrekampene, nemlig 335.000 seere.
Til finalen i fredags var der en share på24,3, og det betyder, at hver fjerde, der så tv på dette tidspunkt, fulgte dramaet om det danske mesterskab i herrehåndbold. 466.000 seere så med i 1. halvleg, mens 467.000 fulgte med i 2. halvleg.
TV 2 sender igen på fredag kl. 21.15, når de to hold mødes i den anden og afgørende finale i Kolding.