Forrygende flot 1. halvleg sikrede sejr på 31-28 over GOG

På en forrygende flot 1. halvleg sikrede vi os to meget kærkomne point og oprejsning efter de seneste ugers pauvre indsatser. Flot angrebsspil, solidt forsvarsspil og Søren Westphal på toppen i målet.

Det gav en sikker føring på 19-12 ved pausen, og med den i baglommen lykekdes det at holde fynboerne på afstand, selv om de kom ret tæt på til sidst – 29-27 med to minutter tilbage. Chris Jørgensen scorede det forløsende mål til 30-27, og til sidst kunne Christian Jensen score i tomt mål til 31-27, inden GOG reducerede i de sidste sekunder.

Sejren kom i hus, selv om optakten til kampen ikke var den allerbedste med dårligt spil i EHF Cuppen i lørdags og den efterfølgende melding om, at Andreas Palicka er ude i op til seks uger med en forstærkning i det ene baglår. En skade, som opstod i 1. halvleg mod Granollers i lørdags.

Søren Westphal er tilbage og spillede fremragende bag et godt kæmpende forsvar i 1. halvleg. Efter pausen fik GOGs skytter, specielt Minik Dahl Høegh for meget plads af vort forsvar og hamrede bolden i nettet 10 gange.

Det samme formåede Emil Berggren – på 13 forsøg, og Chris Jørgensen og Martin Larsen fulgte op med flotte scoringer. Simon Hald var tilbage med fuld kraft i begge ender af banen, og både han og René Antonsen kæmpede flot. René Antonsen fik sin tredje udvisning med 12 minutter tilbage af kampen.

Det betød meget for vores forsvarsspil i 2. halvleg, at vi blev ramt af tre udvisninger, som gjorde det vanskeligere at holde GOGs skytter.

Vi stod sammen som hold og dejligt med to point på kontoen – og første sejr efter EM-pausen. Fulgt til dørs af en fantastisk opbakning fra et stort publikum på 4.129 i Jutlander Bank Arena.

Næste opgave er allerede på torsdag, hvor vi spiller på udebane i den nye pokalturnering mod serie 1-holdet, NSK Håndbold, lige uden for Holstebro.

 

FinaleSAH Juri1

Bambuni Super Cup mod SAH åbner den nye sæson

Igen i år lægger Arena Randers gulv til Bambuni Super Cup, hvortil billetsalget er startet.
Afslutning 2026

Antonsen og Juul i Hall of Fame

Ved tirsdagens guld- og afskedsreception blev anfører René Antonsen og fløjspiller Buster Juul indlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.
A handball player in a light blue jersey with the number 1 stands on the court, facing forward, with a crowd of spectators in the background.

Seks spillere nomineret til EHF Excellence Awards 2026

Hele seks Aalborg Håndbold-spillere er blandt de nominerede til årets prestigefyldte priser.

Håndbold i verdensklasse