God 2. halvleg gav sejr til U18 over UH Esbjerg

Søndag den 22. februar 2015 drog Aalborg Håndbold U18 til Guldagerhallerne for at spille mod UH Esbjerg.



Noget tyder på den lange køretur ikke var helt ude af kroppen i første halvleg. Især hjemmeholdets nr. 14 Benjamin Holm voldte vores forsvar lidt problemer i venstre forsvarsside. Midtvejs i halvlegen var vi bagud 10-6.



Efterfølgende kom vi ind i en god periode, og Jacob Lund kunne bringe os foran 10-11 syv minutter før pausen. Esbjerg fik styr på angrebsspillet igen efter en time-out og de kunne gå til pause med en føring på 14-13.



I begyndelsen af anden halvleg fulgtes begge hold ad. Angrebsmæssigt fik vi moment ved at Joshua Grace kom ud på højre back, der sammen med Jens Kvist fik gang i angrebsspillet i vores højre side.



Vores rytme blev lidt ødelagt af en dobbelt 2 minutters periode, hvor vores føring på 17-20 blev vekslet til 21-21.



Men med syv mand på banen igen kunne vi atter udbygge en føring og gik fra 22-22 tilen føring på seks mål, da Mathias Pedersen scorede til 24-30. Kampen endte 27-31 til Aalborg Håndbold.



Alt i alt en god holdpræstation af vores U18 drenge.

Aalborg-Nantes

TÆT PÅ: Felix Möller

FELIX VIL VÆRE VERDENS BEDSTE
Aalborg - Sporting

"Årets Aalborg Håndbold fan 2026" - tre fans udvalgt til afstemning

Blandt mange indstillede kandidater, har en jury nu udvalgt de tre finalister, som du kan stemme om til og med mandag middag.
Final - Aalborg Håndbold vs Barça

Barca bliver modstanderen ved Final4-semifinalen

Dagens lodtrækning sendte Aalborg Håndbold op mod de spanske mestre fra Barca.

Håndbold i verdensklasse