Hoxer ude resten af sæsonen

Mads Hoxer har spillet sin sidste kamp i denne sæson. Efter tiltagende smerter i højre knæ viste en scanning i forrige uge en skade på menisken, som kræver en operation.

Det betød også, at højrebacken i sidste uge måtte melde afbud til landsholdet.

“Vi er selvfølgelig meget kede af det på holdets og Hoxers vegne, da vi alle hellere vil se ham på banen. En operation af menisken er desværre uundgåelig, men han er stadig ung, og jeg er sikker på, han kommer stærkere tilbage til den kommende sæson”, udtaler direktør, Jan Larsen.

Også hovedpersonen selv er ærgerlig over situationen.

“Jeg er rigtig træt af ikke at kunne hjælpe mine holdkammerater i de afgørende kampe i slutspillet og medaljekampene. Men nu ser jeg også frem til operationen, så jeg kan komme i gang med genoptræningen, så jeg er klar, når den nye sæson starter”, siger Mads Hoxer.

Operationen venter senere i denne uge, og derefter følger en længere genoptræning.

Aalborg-Nantes

TÆT PÅ: Felix Möller

FELIX VIL VÆRE VERDENS BEDSTE
Aalborg - Sporting

"Årets Aalborg Håndbold fan 2026" - tre fans udvalgt til afstemning

Blandt mange indstillede kandidater, har en jury nu udvalgt de tre finalister, som du kan stemme om til og med mandag middag.
Final - Aalborg Håndbold vs Barça

Barca bliver modstanderen ved Final4-semifinalen

Dagens lodtrækning sendte Aalborg Håndbold op mod de spanske mestre fra Barca.

Håndbold i verdensklasse