pokal header web august 2025

Imponerende sejr i Kiev – storspil af Westphal i målet

En fantastisk præstation på en vanskelig udebane i Kiev blev kronet med en sejr på 28-25 efter 13-13 ved pausen. To meget vigtige point i Champions League, hvor vi nu er på fem point. 

Vi måtte spille uden forsvarskrumntappen Niclas Barud, der ved lørdagens træning i Kiev blev ramt af en bold i ansigtet og har pådraghet sig en mindre hjernerystelse. 

Det tog lidt tid at få indstillet forsvaret, og efter 11 minutter var hjemmeholdet foran 7-2. Vi fik dog styr på forsvarsspillet og kom fint i gang i angrebsspillet. Blandt andet sluttede Nicolai Nygaard Pedersen 1. halvleg af med et flot indhop med tre scoringer på tre forsøg. 

 Søren Westphal kom i mål  i stedet for Ole Erevik efter ca. 10 minutter, og så var der lukket af i målet. Vi holdt kontakten til pausen og kom bedst i gang i 2. halvleg.  Vi kom foran 20-17 og 23-18. Selv om hjemmeholdet kom tættere tæt, blev der ikke tvivl om kampens udfald. 

Alle leverede en flot indsats, taktisk veldisciplineret, og der venter nu en dejlig rejse til det nordjyske.

MTH3

11. ligasejr på stribe en realitet

Thomas Arnoldsen nettede 12 gange og Fabian Norsten havde 12 redninger, da Aalborg Håndbold lørdag vandt topopgøret på udebane mod Mors-Thy Håndbold med 27-33.
Hald Sporting

Hald forventer stort tryk fra Mors-Thy i lørdagens topkamp

Se med når stregspiller Simon Hald giver sine forventninger til lørdagens nordjyske lokalbrag.
HHD_8598 kopier

Aalborg Håndbold overmatchede Ribe-Esbjerg

Vestjyderne blev sendt hjem fra Aalborg med et klart nederlag på 39-26. 19 redninger af Niklas Landin, mens Thomas Arnoldsen blev topscorer med ni mål.

Håndbold i verdensklasse