Kaptajn Jacob Bagersted på Årets Hold

Midt i al festivitasen om det danske mesterskab og DM-finalen i Brøndby-Hallen i søndags blev vores anfører, Jacob Bagersted, hædret som stregspiller på “Årets Hold” i ligaen.

Årets hold er sat af spillerne i ligaen, 1. divison og de danske spillere i udlandet.

Jacob Bagersteds plads på holdet er yderst fortjent. Han har haft en fantastisk sæson – ikke mindst forsvarsmæssigt – og selv om han i oktober og november var ude med en knæ-skade, kom han stærkt igen.

– Det er dejligt at have en anfører som Jacob på holdet. Han går altid forrest til både træning og kamp. Han er en rigtig vinder-type og en perfekt anfører. En af årsagerne til vort danske mesterskab er vort stærke forsvar, hvor Jacob sammen med Niclas Barud udgør ligaens måske stærkeste midter-akse, siger cheftræner Nikolaj Jacobsen.

Hox_juri_nyt toej

Ny træningskollektion på webshoppen

Den nye unikt designede Aalborg Håndbold træningskollektion er nu til salg på webshoppen.
IMG_1773

Norlyk og Nielsen efter første træning

Hør fra to af de nye ansigter i spillertruppen efter første træning i sæson 2026/27.
A goalkeeper in a light blue jersey stands near the goalpost, arms outstretched, during a sports match with a blurred crowd in the background.

Champions League-runder fastlagt

I det indledende puljespil i Machineseeker EHF Champions League åbner Aalborg Håndbold på hjemmebane mod Paris Saint-Germain. Se rækkefølgen på de seks indledende kampe her.

Håndbold i verdensklasse