Klar til gruppe-finalen: Vi tror på chancen mod KIF Kolding

Nuværende stilling i slutspilspuljen: KIF Kolding København: 11 point. Aalborg Håndbold: 10 point.

Begge hold er sikker på semifinale, men lørdag kl. 17.20 lægger Brøndby-Hallen gulv til det afgørende drama om førstepladsen, der giver nummer to i den anden pulje som modstander i semifinalen – og hjemmekamp i den anden af de to kampe i semifinalen.

Begge er ubesejrede i puljen indtil nu – efter at det indbyrdes opgør i Gigantium sluttede 23-23. Årsagen til pointforskellen er, at KIF Kolding København havde to point med over fra grundspillet, mens vi kom over med et point.

KIF Kolding København bevarer førstepladsen med sejr eller uafgjort, mens vi skal vinde for at nappe førstepladsen.

– Chancerne er fifty-fifty, vurderer cheftræner Nikolaj Jacobsen. Det er to stærke hold, der står over for hinanden. Vi tror på vores egne chancer, fordi vort spil er blevet bedre og bedre de seneste måneder, men vi møder de suveræne vindere af grundspillet på deres egen "hjemmebane", så langt hen ad vejen bliver de to holds dagsform afgørende. Vi ved også, at der bliver et taktisk spil i løbet af kampen, men det er kun et ekstra krydderi på kampen.

Nikolaj Jacobsen melder indtil videre alle spillere klar til kampen.

Det er to hold holds fjerde indbyrdes opgør i denne sæson. Vi tabte 32-26 i første opgør i Brøndby-Hallen i efteråret. Dernæst vandt vi med et mål i Gigantium i februar, og vi spillede uafgjort i det første opgør i slutspillet i Gigantium.

KIF Kolding København har spillet de seneste kampe uden stjernen på højre back, Kim Andersson. Han døjer med en skulderskade.

– Vi fokuserer primært på vort eget spil og vort eget hold, men vi forbereder os på, at vi møder et hold med Kim Andersson på holdkortet, siger Nikolaj Jacobsen.

HHD_2979

Aalborg Håndbold genvandt Bambuni Super Cup

Efter en unødigt spændende afslutning sikrede de danske mestre sig sæsonens første trofæ, da SAH blev besejret 31-28. Mads Hoxer blev topscorer med syv fuldtræffere.
Kopi-af-ny-bg-ny-grafik-branding-1.png

Arnoldsen glæder sig til Super Cup-dyst mod SAH

Se med når Thomas Arnoldsen kigger frem mod søndagens Bambuni Super Cup-opgør mod SAH i Arena Randers.
Preseasonkamp Aalborg Håndbold-Paris Saint-Germain foto: Henrik Hansen

Sejr over Paris i sidste test

En fejlfyldt start blev afløst af et godt comeback og stærk afslutning, da Champions League-rivalerne fra PSG fredag aften blev besejret 36-34. Sander Sagosen og Thomas Arnoldsen topscorere med hver...

Håndbold i verdensklasse