Knebent nederlag på 31-29 til Bundesliga-holdet Lemgo

Det blev til et knebent nederlag på 31-29 i teat-kampen mod Bundesliga-holdet Lemgo i Bremen efter tysk føring på 15-11 ved pausen. 

Det var en halv-dårlig kamp fra begge hold, og vort spil var fortsat præget af de mange skader, og i forsvar var Jacob Bagersted savnet for anden dag i træk, ligesom de manglende udskiftningsmuligheder gjorde det vanskeligt at foretage ændringer. 

Vi var tæt på at komme på uafgjort til sidst, men missede chancerne, og i stedet blev til tysk sejr. 

Generelt havde Mads Mensah Larsen og Johan Jakobsson kanonerne bedre indstillet end i går mod Flensburg, og de blev holdets topscorere. 

Vores målscorere var: Johan Jakobsson 7, Mads Mensah Larsen 6, Håvard Tvedten 6 (2), Buster Juul 5 (2), Martin Larsen 2, Niclas Barud 2 og Morten Slundt 1. 

Efter en lang bustur hjem fra Bremen i aften og i nat er der fridag i morgen, inden der trænes tirsdag og onsdag. Torsdag er der afgang til GOG, hvor vi spiller torsdag aften og fortsætter mod Kiel, hvor vi spiller fredag aften foran 10.500 tilskuere.

HHD_2979

Aalborg Håndbold genvandt Bambuni Super Cup

Efter en unødigt spændende afslutning sikrede de danske mestre sig sæsonens første trofæ, da SAH blev besejret 31-28. Mads Hoxer blev topscorer med syv fuldtræffere.
Kopi-af-ny-bg-ny-grafik-branding-1.png

Arnoldsen glæder sig til Super Cup-dyst mod SAH

Se med når Thomas Arnoldsen kigger frem mod søndagens Bambuni Super Cup-opgør mod SAH i Arena Randers.
Preseasonkamp Aalborg Håndbold-Paris Saint-Germain foto: Henrik Hansen

Sejr over Paris i sidste test

En fejlfyldt start blev afløst af et godt comeback og stærk afslutning, da Champions League-rivalerne fra PSG fredag aften blev besejret 36-34. Sander Sagosen og Thomas Arnoldsen topscorere med hver...

Håndbold i verdensklasse