Knebet nederlag til U16 i tæt kamp mod Team Ikast Håndbold

Det blev en meget tæt kamp, hvor begge mandskaber bød ind med solidt forsvarsspil. Kampens dommere tillod meget i begge ender, så der blev gået til stålet.
 
Holdene fulgtes godt ad, og efter tolv minutters spil viste måltavlen 5-5. Herefter var en længere scoringspause for begge mandskaber, indtil vi i det 18 minut kom foran 5-6. Føringen skiftede desværre hænder, så Ikast kunne gå til pausen med en føring på 10-9.
 
Ikast fik den bedste start på 2. halvleg og udbyggede føringen til 14-10. Men god fight sendte Aalborg tilbage på sporet, hvor vi kun var bagud med et enkelt mål i det 18 minut ved stillingen 16-15.
 
Igen fik Ikast moment og kunne trække fra med en firemålsføring på 20-16. Herefter satsede vi hele butikken med offensivt forsvarspil, men Ikast holdt stand og kunne trække sig sejrerigt ud af kampen med en sejr på 24-22.
 
Onsdag den 6. marts 2013 er der returkamp i Aalborg Stadionhal. Mulighederne i tabellen er stadig tilstede, omend det bliver meget svært.
 
Målscorere for Aalborg Håndbold: Mathias Pedersen 5, Jens Kvist 4, Joshua Grace 3, Magnus Saugstrup 2, Martin Bundgaard 2, Rasmus Bering 2, Jacob Lund 1, Lasse Pedersen 1, Mathias Ejstrud 1 og Thor Madsen 1.
 

Wiesmach udebane pink

Arbejdssejr over oprykkerne

I en til tider rodet kamp trak Aalborg Håndbold lørdag det længste strå, da oprykkerne Skive fH blev besejret på et gulv med cifrene 26-29.
Startblokken1

Sammen om byen: Aalborg Håndbold vil hjælpe unge videre mod job

Fredag samledes 66 lokale virksomheder i Gigantium, da Aalborg Håndbold, Aalborg Kommune og SIFA holdt kick-off for et styrket samarbejde med erhvervslivet i Startblokken. Målet er at få flere virksomheder...
Felix_TTH

Felix Möller klar til næste udfordring

Se med når Felix Mölller giver sine forventninger til lørdagens ligakamp på udebane mod Skive FH.

Håndbold i verdensklasse