Kvartfinale i Santander Cup bliver på hjemmebane

Efter 1/8-finalerne i Santander Cup i weekenden er vi klar til kvartfinalerne sammen med syv andre hold.

De otte hold i kvartfinalerne er:

Bjerringbro-Silkeborg
GOG
KIF Kolding København
Skjern Håndbold
Aalborg Håndbold
SønderjyskE
Ribe-Esbjerg HH
Nordsjælland Håndbold.

De fire hold, der sluttede bedst i den forgange sæson, er seedet, så de ikke kan få hjemmebane. Det vil sige, at vi for første gang i mange sæsoner får hjemmebane i en pokalkamp, og ud fra seedningen ved vi så allerede nu, at vores modstander skal findes blandt disse fire hold:

Bjerringbro-Silkeborg
GOG
KIF Kolding København
Skjern Håndbold

Dansk Håndbold Forbund trækker lod til kvartfinalerne nu på torsdag, 15. september, sidst på eftermiddagen, og kampene spilles midt-uge 43.
 
 

GOG_Fabbe

Vigtig slutspilssejr over GOG efter stort drama

En forrygende og nervepirrende håndboldkamp blev afgjort i de sidste sekunder, da Aalborg Håndbold lørdag eftermiddag sejrede 34-36 på Fyn. Juri Knorr topscorer med 10 mål.
HHD_4277

Bjørnsen: "Det bliver en hård og tæt kamp"

Lørdag venter GOG på udebane i slutspillets tredje kamp. Se og hør Kristian Bjørnsens forventninger til opgøret.
Dahl Kronborg sammen

Aalborg Håndbold forlænger med trænerduoen Dahl og Kronborg

Cheftræner Simon Dahl og assistenttræner Henrik Kronborg vil fortsat stå i spidsen for Aalborg Håndbold frem til sommeren 2029.

Håndbold i verdensklasse