Landstræner-ros til Simon Hald efter overraskende sejr i Polen

Simon Hald og Martin Larsen fik debut på A-landsholdet, da de var sammen med resten af udviklingslandsholdet var med til at skabe en overraskende sejr på udebane over VM-bronzevinderne fra Polen. Sejren blev på 26-23, og kampen blev spillet i Polen i anledning af lodtrækningen til EM-slutrunden i Polen til januar.

Det unge danske landshold leverede en imponerende præstation, og efter kampen havde landstræner Gudmundur Gudmundsson bl.a. roser til Simon Hald for en flot indsats i forsvaret, hvor han spillede hele 2. halvleg. Ikke færre end ni spillere fik deres A-landsholdsdebut i forbindelse med kampen.

Martin Larsen fik fem-seks minutter på banen i begyndelsen af 2. halvleg, men blev ramt af 2 x 2 minutters udvisning.

Morten Slundt, der tidligere har fået debut på A-landsholdet, kom ikke på banen i kampen.

Mads Svane m troje

Aalborg Håndbold laver 3-årig aftale med Mads Svane

Den stærke playmaker skifter sommeren 2027 til Aalborg Håndbold fra ligarivalerne Bjerringbro-Silkeborg.
FinaleSAH Juri1

Bambuni Super Cup mod SAH åbner den nye sæson

Igen i år lægger Arena Randers gulv til Bambuni Super Cup, hvortil billetsalget er startet.
Afslutning 2026

Antonsen og Juul i Hall of Fame

Ved tirsdagens guld- og afskedsreception blev anfører René Antonsen og fløjspiller Buster Juul indlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.

Håndbold i verdensklasse