I forbindelse med lørdagens opgør i Herreligaen mod SønderjyskE bliver der besøg fra en ægte Aalborg Håndbold-legende i form af tidligere målmand Ole Erevik.
Den populære målvogter spillede i Aalborg Håndbold fra 2011 til 2015 og var i den periode med til at vinde det andet danske mesterskab i 2013, ligesom det også blev til deltagelse i EHF Champions League i sæsonerne 2013-14 og 2014-15.
I en fornem karriere nåede Erevik blandt andet også at repræsentere de spanske klubber Ademar Léon og Bidasoa, tyske SC Magdeburg, samt KIF Kolding og GOG.
Ligeledes opnåede Erevik hele 184 landskampe for det norske landshold, samt ikke mindst 149 kampe for Aalborg Håndbold.
Som den tredje spiller nogensinde blev Ole Erevik optaget i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.
Mød Erevik til lørdagens kamp
Før kampen mod SønderjyskE kan man på standen hos lørdagens matchpartner Hotel Viking møde Ole Erevik og få en autograf.
Ligeledes vil den tidligere målmand inden kampen blive interviewet i Carlsberg Caféen, ligesom han vil blive hyldet på banen før kampstart.
Har du endnu ikke sikret dig billetter til opgøret, så køb dem her med det samme