Ligahåndbolden er tilbage i Jutlander Bank Arena

Onsdag aften gælder det første ligahjemmekamp i denne sæson, når TMS Ringsted kommer på besøg. Det bliver samtidigt første hjemmekamp i mere end halvandet år, der vil blive afviklet helt uden corona-restriktioner.

I sidste uge tog vi hul på HTH Herreligaen, hvor vi desværre led et nederlag i ligapremieren på udebane mod SønderjyskE – vi er derfor yderst opsatte på at sætte sæsonens to første ligapoint på kontoen.

Onsdagens modstander indledte ligasæsonen på hjemmebane mod Skjern, hvor de efter et tæt opgør i sidste ende måtte se sig slået 25-28.

Kampen mod Ringsted spilles som tidligere nævnt uden restriktioner, og det bliver dermed første hjemmekamp i ”vante rammer” siden marts 2020.

Rigtig mange har allerede sikret sig adgang til opgøret, men der er fortsat ledige pladser tilbage. Du kan købe din billet her.

Kampen fløjtes i gang kl. 19.30, og den vil ikke blive vist på TV.   
 

Sander_MTH2

Værd at vide om DM-semifinalerne

Varm op til onsdagens semifinale mod Mors-Thy Håndbold med disse facts om de kommende lokalopgør.
Aalborg-Nantes

TÆT PÅ: Felix Möller

FELIX VIL VÆRE VERDENS BEDSTE
Aalborg - Sporting

"Årets Aalborg Håndbold fan 2026" - tre fans udvalgt til afstemning

Blandt mange indstillede kandidater, har en jury nu udvalgt de tre finalister, som du kan stemme om til og med mandag middag.

Håndbold i verdensklasse