Lukas Nilsson ramt af lyskenskade

Den svenske bagspiller blev under torsdagens træning ramt af en skade i lysken, der forventeligt holder ham ude af kamp i de kommende fire uger.

Skaden kom i kølvandet på onsdagens flotte præstation i Champions League-opgøret mod SC Magdeburg, hvor Nilsson blev delt Aalborg-topscorer med syv fuldtræffere. En efterfølgende scanning på privathospitalet Capio i Aalborg afslørede omfanget, der altså holder venstre backen ude af kamp i flere uger.

– Det er et hændeligt uheld og selvfølgelig også en streg i regningen, at Lukas nu må sidde ude den næste måneds tid med skaden. Vi ved, at vi i løbet af en lang sæson ikke kan undgå skader og skavanker og det er netop en af årsagerne til, at vi har investeret i en bred spillertrup, siger Aalborg Håndbolds direktør Jan Larsen.

– Når det er sagt, så kunne timingen selvfølgelig godt være bedre, set med henblik på det tætte kampprogram vi har i øjeblikket med kampe i både Herreligaen og Champions League. Heldigvis har vi flere dygtige spillere på holdkortet og de må så steppe op og tage et større ansvar i Lukas’ fravær, lyder det videre fra Jan Larsen.

Aalborg Håndbold spiller søndag aften på udebane mod Mors-Thy, hvor man i forvejen må se bort fra skaderamte Niklas Landin, Henrik Møllgaard, Buster Juul og Thomas Arnoldsen.

I den kommende uge venter onsdag aften en hjemmekamp mod BSH i Herreligaen, mens det om en uge gælder GOG på udebane.

HHD_6838

Champions League-trøjerne er nu på auktion

Vil du sikre dig en af de unikke Champions League- og Final4-trøjer fra den nu overståede sæson? Så afgiv dit bud allerede nu.
HHD_6469

Nederlag i sæsonens sidste kamp

De tyske mestre fra SC Magdeburg var for stor en mundfuld, da kampen om bronzemedaljerne ved TruckScout24 EHF FINAL4 endte med et nederlag på 26-32.
HHD_6955

Højdepunkter fra kampen mod SC Magdeburg

Se højdepunkter fra søndagens opgør i LANXESS Arena i Køln.

Håndbold i verdensklasse