Mads Mensah Larsen topscorer i sejr over Argentina

En række af vores spillere har i weekenden været i kamp på de respektive landshold. Mads Mensah Larsen har spillet to kampe med det danske landshold mod Argentina, og det gav to sejre. 

Først vandt landsholdet lørdag 27-23 over Argentina i Farum. Mads Mensah Larsen scorede to gange, og i søndagens returopgør i Odense var han skarpretteren i 2. halvleg, da et stærk skadesplaget dansk landshold vandt 28-24. Mads Mensah Larsen scorede seks mål. 

Lørdag sikrede Sverige sig en kneben sejr på 33-31 i EM-kval-kampen på udebane over Holland efter føring på 17-15 ved pausen. Tobias Aren, der spillede en af sine bedste landskampe til dato, scorede fem gange, mens Johan Jakobsson nettede fire gange. 

Sent søndag eftermiddag sikrede det norske landshold sig en meget vigtig sejr i EM-kval-kampen på udebane mod Litauen. Sejren blev skabt på en solid 1. halvleg, der gav Norge føring på 15-8. Sejren blev på 28-21, og Ole Erevik var stærk medvirkende hertil med fremragende spil i målet i hele kampen. 

Håvard Tvedten, der spillede sin landskamp nummer 198, var blevet sin skade så meget kvit, at han kunne være med i kampen og bidrog med to scoringer. Norges bedste sammen med Ole Erevik var den tidligere AaB'er Børge Lund, der spillede sin ladskamp nummer 200. 

Kronborg_TTH

Kronborg før Zagreb: Vi skal ud at løbe med dem

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sit bud på hvad det kræver, hvis Aalborg Håndbold onsdag aften skal hente endnu en sejr over HC Zagreb.
HHD_8493

Möller og Norsten udtaget for Sverige

Begge spillere er udtaget til Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe.
IMG_5057

Værd at vide om HC Zagreb

Læs seneste nyt om de kroatiske mestre inden onsdagens returkamp i EHF Champions League i Sparekassen Danmark Arena.

Håndbold i verdensklasse