pokal header web august 2025

Mads Mensah semifinaleklar med otte mål mod Island

Mads Mensah åbnede kampen mod Island med et brag. Scorede sit holds fire første mål på fire forsøg, og det var indledningen til en stor kamp af Mads, der spillede ca. 45 minutter. Otte mål blev ni forsøg blev det til i sejren på 32-23 over Island.
'
Mikkel Hansen blev sparet og kom slet ikke på banen, og det gav længere spilletid til de øvrige bagspillere. En spilletid, som Mads Mensah takkede pænt for, og han blev fortjent efter kampen kåret som det danske holds bedste spiller.

Mads Mensah og holdkammeraterne skal i kamp igen fredag aften i kvartfinalen mod Kroatien, der sled hårdt for en sejr over Polen i den afgørende kamp.

Johan Jakobsson og Sverige var uden af billedet til placeringskampe inden den sidste kamp i puljen i aftes mod Frankrig, som heller ikke havde noget at spille for. Sverige vandt 30-28, og Johan Jakobsson tegnede sig for seks mål.

Dermed kan Johan Jakobsson pakke EM-kufferten og efter et par hviledage tilsutte sig holdkammeraterne i Aalborg.

 

Serbia vs Germany

Syv mand i EM-aktion lørdag

Hele syv Aalborg Håndbold-spillere var lørdag aften i kamp ved EM-slutrunden.
Denmark vs North Macedonia

Hoxer og Hald bidrog til dansk sejr

Både Mads Hoxer og Simon Hald kom i aktion for Danmark, der fredag aften åbnede EM-slutrunden med en sikker sejr over Makedonien.
Norway vs Ukraine

Anderson og Blonz skød Norge til åbningssejr

Ved åbningsdagen ved EM-slutrunden sejrede Norge sikkert over Ukraine, mens Tyskland med Juri Knorr besejrede Østrig.

Håndbold i verdensklasse