Marcus Mørk på toppen med otte mål og to sikre point i Ribe

Marcus Mørk har for alvor sat kursen mod topformen. Han var med fra start i angrebet i Ribe og kvitterede ved otte mål på langskud og på gennembrud. Han var dermed en vigtig spiller i sejren på 28-24 over Ribe-Esbjerg, efter at vi førte 15-14 ved pausen. 

Kappelin var igen i målet, da Ole Erevik er hjemme i Aalborg for at være til stede ved familieforøgelsen, og svenskeren stod en ny flot kamp. Også Stig Bugge viste gode takter på højre fløj med fem scoringer. Buster Juul spillede de sidste tre kvarter kvarter af kampen i stedet for Tvedten, der var svimmel og utilpas. 

Kampen var helt lige indtil 9-9, hvorefter vi førte resten af kampen med mindst to mål. Største føring var ved 27-22 med tre minutter tilbage. 

Hjemmeholdets store profil var Matias Helt Jepsen, der både scorede flittigt og gjorde medspillerne gode. 

Generelt en godkendt indsats af vort hold så kort tid efter turen til Champions League-kampen i Spanien i onsdags. 

På onsdag venter hjemmekampen mod Mors-Thy Håndbold. Der bliver knald på i Gigantium, og du kan allerede nu sikre dig billet her på hjemmesiden. 

Kronborg_TTH

Kronborg før Zagreb: Vi skal ud at løbe med dem

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sit bud på hvad det kræver, hvis Aalborg Håndbold onsdag aften skal hente endnu en sejr over HC Zagreb.
HHD_8493

Möller og Norsten udtaget for Sverige

Begge spillere er udtaget til Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe.
IMG_5057

Værd at vide om HC Zagreb

Læs seneste nyt om de kroatiske mestre inden onsdagens returkamp i EHF Champions League i Sparekassen Danmark Arena.

Håndbold i verdensklasse