Martin Larsen kåret til årets spiller i kreds 1

Jydsk Håndbold Forbunds kreds 1 kårer hvert år en spiller, der har gjort sig særligt godt bemærket, og på kredsens generalforsamling i mandags tilfaldt denne hænder vores Martin Larsen, 19-årig højre back på liga-holdet.

Han blev ligeledes hyldet med pokal og blomster af kredsformand Villy Nielsen forud for hjemmekampen mod Mors-Thy Håndbold i onsdags i Gigantium.

Martin begyndte som fem-årig at spille håndbold i Aalborg KFUM, og her spillede han, indtil han kom på AaBs junior og ynglingehold. Han var med til at blive dansk mester med ynglingeholdet i 2010.

Martin fik debut på U 18-landsholdet i 2009 og nåede at spille ca. 40 landskampe samt at få EM-bronze i 2010 og VM guld i 2011, hvor han også blev udtaget til All Star-holdet.

Han er fortsat med på U 20-landsholdet, og som 18-årig fik han debut på AaBs ligahold i en kamp i Boxen i Herning foran 12.000 tilskuere.

A golden trophy featuring a soccer ball encased in a hexagonal lattice design is displayed in a stadium filled with spectators.

Bliv klogere på vores CL-modstandere

Læs mere om vores kommende tre modstanderen i verdens Machineseeker EHF Champions League.
Skjerntest4

Ny testsejr efter stærk afslutning

Man skulle frem til de sidste 10 minutter inden Aalborg Håndbold bragte sig i front og afgjorde testkampen mod Skjern Håndbold, der endte med sejr på 31-28 efter 14-14 ved...
IMG_1917

Hoxer: "Vi skal forbedre spillet i begge ender af banen"

Hør Mads Hoxers forventninger til sæsonens næstsidste testkamp, der spilles onsdag aften mod Skjern Håndbold.

Håndbold i verdensklasse