Möller på måltavlen i svensk deler med Ungarn

Felix Möller scorede et enkelt mål, da Sverige tirsdag aften spillede 32-32 mod Ungarn.

Det svenske landshold, der igen havde Felix Möller på holdkortet og Fabian Norsten som oversidder, skulle tirsdag aften jagte vigtige point i mellemrundekampen mod et ungarsk mandskab, der allerede havde udspillet deres rolle ved slutrunden.

Det kunne man dog ikke se i en tæt første halvleg, hvor holdene løbende fulgtes ad på måltavlen.

Felix Möller kom i aktion efter 22 minutter og kunne godt tre minutter senere sende kuglen i kassen for første – og eneste – gang i kampen, i øvrigt på en assist fra den tidligere Aalborg-spiller Felix Claar.

Det var dog ikke nok til at sikre en pauseføring til svenskerne, der i stedet måtte se sig bagud 14-16 på hjemmebanen i Malmö Arena.

Möller var tilbage på bænken fra anden halvlegs start, og derfra kunne han se holdkammeraterne indhente det tabte terræn, så tingene atter var helt lige ved stillingen 21-21 efter 40 minutter.

I en tæt og lige slutfase var stillingen fortsat lige med syv minutter igen, og Möller forblev på bænken i resten af den spændende kamp, der endte uafgjort 32-32.

Sverige spiller sidste og afgørende mellemrundekamp allerede i morgen onsdag kl. 20.30 mod Schweiz, men kan ikke længere selv afgøre egen skæbne i forhold til at nå en semifinale.

Foto: EHF/Kolektiff

arena drone

Praktisk info til Champions League-opgøret mod HC Zagreb

Find alle informationer om aftenens opgør i Sparekassen Danmark Arena.
Kronborg_TTH

Kronborg før Zagreb: Vi skal ud at løbe med dem

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sit bud på hvad det kræver, hvis Aalborg Håndbold onsdag aften skal hente endnu en sejr over HC Zagreb.
HHD_8493

Möller og Norsten udtaget for Sverige

Begge spillere er udtaget til Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe.

Håndbold i verdensklasse