Nederlag gør vejen i Champions League noget mere besværlig

Heller ikke i fjerde forsøg lykkedes det at vinde på hjemmebane i Champions League. På en dag, hvor vort forsvarsspil ikke fungerede, og hvor vi var presset på ressourcer på grund af skadede spillere, vandt et klogt spillende fransk mandskab fortjent 28-25 efter 15-13 ved pausen.

Vi var uden Ole Erevik, Håvard Tvedten, Isa Guardiola, Stig Bugge og Marcus Mørk, men det vi fulgte godt med i begyndelsen af kampen, hvor der blev scoret flittigt i begge ender af banen. Hverken Westphal eller Dunkerques keeper havde redninger, men hen mod slutningen af halvlegen missede vi nogle afslutninger, og det betød, at gæsterne trak fra inden pausen.

Vi havde betydeligt sværere ved at komme til scoringer i 2. halvleg og var på et tidspunkt bagud med fem mål. Vi fightede os tilbage og kom op på minus to, men når vi nærmerede os, blev vi som regel ramt af en udvisning. Så var det forfra igen, fordi de situationer forstod franskmændene næsten altid at udnytte til scoringer.

Ikke tilfældigt, at Dunkerque inden for de seneste uger har besejret Paris SG med Mikkel Hansen og førerholdet Montpellier.

Nederlaget betyder, at vi fortsat er på tredjepladsen i puljen, men det begynder at snerpe til. Alle hold har nu spillet syv kampe, og stillingen er:

1.   Kielce                            14 p.
2.   Pick Szeged                  12 p.
3.   Aalborg Håndbold            5 p
4.   Zaporozhye                      4 p.
5.   Dunkerque                       4 p.
6.   Kadetten Schaffh.            3 p.

Næste opgave er på udebane i Schaffhausen i Scweiz på torsdag 4. december kl. 20.00. Du kan se kampen direkte på TV 3 Sport 1.  I samme runde mødes Zaporozhye og Dunkerque.

 

Wiesmach udebane pink

Arbejdssejr over oprykkerne

I en til tider rodet kamp trak Aalborg Håndbold lørdag det længste strå, da oprykkerne Skive fH blev besejret på et gulv med cifrene 26-29.
Startblokken1

Sammen om byen: Aalborg Håndbold vil hjælpe unge videre mod job

Fredag samledes 66 lokale virksomheder i Gigantium, da Aalborg Håndbold, Aalborg Kommune og SIFA holdt kick-off for et styrket samarbejde med erhvervslivet i Startblokken. Målet er at få flere virksomheder...
Felix_TTH

Felix Möller klar til næste udfordring

Se med når Felix Mölller giver sine forventninger til lørdagens ligakamp på udebane mod Skive FH.

Håndbold i verdensklasse