Norsk håneret til næste klub-træning i Gigantium

Det er Ole Erevik og Håvard Tvedten, der har håneretten over for Mads Mensah Larsen, når de tirsdag igen mødes i klubtræning i Gigantium.

Norge chokerede nemlig med en sejr på 32-26 over Danmark i den sidste kamp ved Golden League i Oslo. Det blev dog Danmark, der løb med den samlede sejr i turneringen efter sejre over Frankrig og Kroatien.

Ole Erevik begyndte i det norske mål, men blev skiftet ud efter ca. 20 minutter. Håvard Tvedten spillede det meste af 1. halvleg og scorede et enkelt mål.

Mads Mensah, der ligesom Håvard Tvedten spillede sin tredje landskamp på tre dage, spillede det meste af 2. halvleg og scorede to mål.

Cheftræner Nikolaj Jacobsen har igen spillerne samlet til træning tirsdag. Ud over de ovennævnte spillere, der deltog i Golden League, var U 19-landsholdsspillerne, Simon Hald, Nikolai Nygaard Pedersen og Christian Jensen til træningssamling i sidste uge.

 

Finale_klynge

Få en unik souvenir fra en gylden sæson

Vil du sikre dig en unik souvenir fra sæsonen 2025/26, så vær med i auktionen over de kampbrugte og signerede ligatrøjer.
DM guld 2026

Aalborg Håndbold tog DM-guldet efter ny thriller

Man skulle frem til de sidste fem minutter af en tæt anden DM-finale, inden Aalborg Håndbold satte tingene på plads og tog det niende danske mesterskab i historien med cifrene...
_HHD7237

Cheftræneren forventer nyt tæt finale mod SAH

Se med når cheftræner Simon Dahl kommer med sine forventninger til torsdagens 2. DM-finale.

Håndbold i verdensklasse