Norsten og Möller bidrog til ny svensk sejr

Fabian Norsten og Felix Möller kom begge i aktion, da Sverige for anden kamp i træk besejrede Brasilien.

Onsdag aften fortsatte det svenske landshold med at pudse formen af frem mod EM-slutrunden, da man for anden gang på tre dage mødte Brasilien i en testkamp.

Opgøret blev denne gang afviklet i Partille Arena i Göteborg, hvor 4.014 tilskuere støttede svenskerne.

Efter godt 20 minutter blev Felix Möller første gang sendt i aktion. Stregspilleren kvitterede syv minutter senere med sin første og eneste scoring i kampen, der samtidig blev den sidste i halvlegen der endte med svensk føring på 17-11.

Kort inde i anden halvleg blev Fabian Norsten sendt på mål, hvorfra han kunne se holdkammeraterne køre sejren i hus på samlet 33-24.

Opgøret var Sveriges sidste, inden man lørdag 17. januar åbner EM-slutrunden mod Holland. Det sker i Malmö Arena i Malmö, hvor svenskerne har hjemmebane i det indledende gruppespil.

Son12

Arnoldsen ramt af skulderskade

I den forgangne weekends 2. DM-semifinale mod Mors-Thy Håndbold fik Thomas Arnoldsen et kraftigt slag på den ene skulder, der holder ham ukampdygtig i en kortere periode.
semi2_Blonz

Aalborg Håndbold finaleklar efter ny sejr over Mors-Thy

Trods en udfordret defensiv, sikrede Aalborg Håndbold sig via en stærk anden halvleg en plads i DM-finalerne med en sejr på 35-37.
Antonsen_REHH

Antonsen: Der bliver knald på lørdag

Anfører René Antonsen ser frem mod lørdagens anden semifinale i Bambuni Herreligaen mod Mors-Thy Håndbold.

Håndbold i verdensklasse