I aften venter en vigtig kvartfinale ude mod TTH Holstebro i pokalturneringen, Santander Cup. Det er første ud af to kampe i denne uge efter landsholdspausen, og begge kampe har TTH som modstander.
I aften gælder det kampen i Santander Cup på udebane i Gråkjær Arena, mens lørdagens kamp er på hjemmebane i HTH Herreligaen. Vi vil gøre alt for igen at sikre en billet til Herning, hvor Final4 venter i Jyske Bank Boxen til foråret.
Vi vandt 1/8-finalen i august ude mod HC Midtjylland 36-29, mens TTH Holstebro sikrede sig kvartfinalepladsen efter en sejr over HØJ ved cifrene 33-25.
Det er vores første møde med TTH denne sæson, og der er lagt op til et tæt opgør, efter begge hold tog udebanesejren mod hinanden i slutspillet i sidste sæson.
Grundet vores deltagelse i IHF Super Globe er de resterende kvartfinaler allerede afviklet. Her har Bjerringbro-Silkeborg, GOG og de regerende pokalmestre Mors-Thy allerede sikret sig billet til semifinalerne med sejre over hhv. Skanderborg Aarhus, Skjern og Fredericia.
Det er derfor knald eller fald, når det i aften skal afgøres, hvem den fjerde deltager bliver. Følg med direkte på TV2 Sport kl. 20.30.