Ole Erevik vender “hjem” for at spille kval for Norge

Ole Erevik er eneste Aalborg-spiller i den norske trup til to EM-kval-kampe mod Frankrig i den første uge af april, og hjemmekampen finder sted i Stavanger, hvor han oprindeligt kommer fra. 

Landstræner Robert Hedin har udtaget en meget ung og urutineret trup til de to kampe mod Frankrig, og Erevik er den spiller med næstflest A-landskampe i truppen. Han er noteret for 141 A-landskampe, kun overgået af den tidligere Aalborg-spiller Børge Lund med 200 kampe. 

Håvard Tvedten, der har spillet 198 A-landskampe, har fået fri til de to landskampe for at skåne sin ankel-skadede fod, der har brug af ro mellem liga-kampene. Kjelling er p.t. ikke at finde på det norske landshold. 

Den norske trup møder ind i Stavanger 1. april og spiller første kamp mod Frankrig 3. april i Stavanger Idrettshall. Der er returkamp I Nancy i Frankrig 6. april. 

Norge spiller sine to sidste kval-kampe i juni  for at komme til EM i Danmark i januar 2014 – ude mod Tyrkiet og hjemme i Arendal mod Litauen.

Wiesmach udebane pink

Arbejdssejr over oprykkerne

I en til tider rodet kamp trak Aalborg Håndbold lørdag det længste strå, da oprykkerne Skive fH blev besejret på et gulv med cifrene 26-29.
Startblokken1

Sammen om byen: Aalborg Håndbold vil hjælpe unge videre mod job

Fredag samledes 66 lokale virksomheder i Gigantium, da Aalborg Håndbold, Aalborg Kommune og SIFA holdt kick-off for et styrket samarbejde med erhvervslivet i Startblokken. Målet er at få flere virksomheder...
Felix_TTH

Felix Möller klar til næste udfordring

Se med når Felix Mölller giver sine forventninger til lørdagens ligakamp på udebane mod Skive FH.

Håndbold i verdensklasse