pokal header web

Ole Erevik vil slutte af med tredje finale på tre sæsoner i Aalborg

Siger man Aalborg Håndbold og semifinaler, så er der garanti for spænding og dramatik til sidste sekund. Bare spørg Ole Erevik, 34-årige målmand hos Aalborg Håndbold, der har været med i de nervepirrende semifinaler de seneste to sæsoner mod henholdsvis Mors-Thy Håndbold og Skjern Håndbold. Nu ser han frem mod endnu en semifinale – første kamp lørdag 9. maj kl. 14.00 mod KIF Kolding København i Jutlander Bank Arena.
 
– Det er sådanne kampe, der gør håndbold til en fantastisk sport, især når man vinder, siger den lunefulde norske landsholdskeeper, der i disse dage forbereder sig til Norges to EM-kval-kampe mod Kroatien. Den første spilles onsdag aften i Ereviks hjemby, Stavanger, i en totalt udsolgt DNB Arena.
 
– Jeg er klar til to lige så spændende semifinaler i de kommende uger, og det får lige en ekstra spand kul, når modstanderen er KIF Kolding København, siger Erevik, der spillede for netop Kolding, inden han kom til Aalborg for snart fire år siden. Vi skal i finalen for tredje år i træk, og jeg vil gøre alt for at slutte af med en endnu en DM-titel til Aalborg Håndbold, siger Ole Erevik, der efter denne sæson fortsætter karrieren i den franske klub, Aix, p.t. nummer ni i den bedste franske liga.
 
– Det bliver tæt mod Kolding, men vi plejer at spille gode kampe mod dem, og med opbakning fra en fyldt is-arena håber og tror jeg, at vi kan sikre os et godt udgangspunkt før returkampen i Kolding.

Du kan allerede nu sikre dig billet til den spændende semifinale mod KIF Kolding København på www.aalborghaandbold.dk

 
 

Fælles afskedsreception 2025

Tre nye medlemmer i Hall of Fame

Ved gårsdagens guld- og afskedsreception blev Martin Larsen, Henrik Møllgaard og Sebastian Barthold alle indlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.
KIF_Moelle

Kom til guld- og afskedsreception tirsdag

Tirsdag kl. 17.00 fejres DM-guldet og samtidig tages der afsked med de spillere og trænere der forlader klubben efter sæsonen.
HHD_5034

Aalborg Håndbold er danske mestre for 8. gang!

Med en sejr på 26-29 i Skjern kom DM-guldet og The Treble i hus lørdag eftermiddag. Læs mere her på siden i løbet af aftenen og vær med til at...

Håndbold i verdensklasse