Rematch i vente mod Sporting CP i Champions League

To nye møder mod de portugisiske mestre venter i de kommende kvartfinaler i Champions League.

Dermed bliver det en velkendt modstander som Aalborg Håndbold skal stå overfor, når der skal dystes om en plads ved Final4-stævnet i Køln.

Tidligere på sæsonen vandt hvert hold på hjemmebane i de to indbyrdes opgør i gruppespillet. 

Første kamp endte med en sejr på 35-30 i Sparekassen Danmark Arena i september måned, inden det i februar blev til et nederlag i Lissabon på 35-33 i en hektisk atmosfære.

Aalborg Håndbold avancerede via andenpladsen i gruppespillet direkte til kvartfinalerne, mens Sporting CP besejrede polske Wisla Plock over to kampe.

Første opgør i Portugal endte med en sejr på 33-29 til hjemmeholdet, mens polakkerne torsdag aften sejrede 28-27 på hjemmebane, hvilket dog ikke var nok til at sikre avancement.

De kommende kvartfinaler afvikles på datoerne 29./30. april med returkamp den 5./6. maj.

Aalborg Håndbold starter på udebane i Portugal i første opgør, mens man har fordel af hjemmebane i Sparekassen Danmark Arena i den anden kamp.

Begge kampe forventes endeligt fastlagt med dato og spilletidspunkt af Det Europæiske Håndboldforbund i løbet af kort tid.

Nærmere information om et eventuelt billetsalg følger her på siden i den kommende tid. 

Hoxer_SJE

Hoxer vil gøre alt for en sejr lørdag

Mads Hoxer ser frem til at være tilbage på banen i Sparekassen Danmark Arena, når Skjern Håndbold lørdag kommer på besøg til slutspillets anden kamp.
udebane2526

Scor en gratis udebanetrøje lørdag

Køb for 600 kr. i merchandiseshoppen i Sparekassen Danmark Arena lørdag og få en gratis udebanetrøje fra Hummel.
Youth Camp

Endnu ledige pladser på Aalborg Håndbold Youth Camp

Er du eller dit barn født i 2013 eller 2014 og klar til at udfordre dine færdigheder i et spændende træningsmiljø sammen med andre talentfulde drenge?

Håndbold i verdensklasse