Revanche i GOG er en nødvendighed

I søndags stod der 34-26 til GOG på lystavlen i Jutlander Bank Arena efter kampen mod GOG. Efter 20 gode minutter leverede vi sæsonens måske dårlige halvleg, og så snuppede de rapfodede fynboer begge point.

Næste præcis syv døgn efter nederlaget til GOG har vi chance for revanche i SEF Arena i Gudme, og det er en revanche, der er nødvendig, hvis vi fortsat skal bevare håbet om en plads i semifinalerne. Efter kampen i GOG venter hjemmekampe mod KIF Kolding København og Skjern Håndbold torsdag og søndag i næste uge.

Søndag mødes KIF Kolding København og Skjern Håndbold i Brøndby Hallen, og før disse to opgør fører GOG puljen med seks point, mens Skjern har fem point. Vi har fire point på tredjepladsen, mens KIF Kolding København er sidst uden point.

Efter nederlaget i Skjern er der fokus på at styrke defensiven for at holde modstanderne nede på en acceptabel score. Sidst vi gæstede Sydfyn var der dømt rent målorgie, da vi vandt 37-34.

Det tåler en gentagelse !!

Kampen spilles søndag kl. 17.30 og vises direkte på TV 2 Sport. Dommere er Daniel Krause KJær og Nicklas Mark Pedersen.

Skjern_Thomas250426

Ny sejr over Skjern sikrer plads i DM-semifinalerne

Med en sejr på 31-34 på udebane over Skjern sikrede Aalborg Hpndbold sig lørdag eftermiddag en plads i DM-semifinalerne
Thomas_Skjern2

Arnoldsen forventer tæt affære i Skjern

Se med når Thomas Arnoldsen ser frem mod lørdagens slutspilskamp mod Skjern Håndbold.
HHD_9938

Aalborg Håndbold og Fabian Norsten fortsætter sammen

Den svenske landsholdsmålvogter har skrevet under på en ny aftale med Aalborg Håndbold gældende indtil sommeren 2029.

Håndbold i verdensklasse