Sander Sagosen meldt klar til braget mod Århus Håndbold onsdag

Månedens spiller i Boxer Herreligaen i april, 20-årige Sander Sagosen, er meldt klar til den vigtige hjemmekamp i slutspillet i morgen, onsdag, mod Århus Håndbold.

– Sander har trænet med både mandag og nu tirsdag, og han er klar til at bide de sidste smerter i sig og spille for fuld kraft, siger cheftræner Stefan Madsen.

Sander måtte udgå allerede efter 10 minutters spil, da vi mødte GOG for en uge siden. Det skete efter en aktion i forsvaret, hvor han vred om på venstre ankel. Han forsøgte at spille videre, men forgæves.

Sander Sagosens klarmelding betyder, at alle mand er klar med undtagelse af Jesper Meinby, der fortsat har problemer med sit ene baglår.

Kampen mod Århus Håndbold spilles onsdag kl. 20.30 i Jutlander Bank Arena, og det er tæt på at være knald eller fald for begge hold i bestræbelserne for at nå semifinalerne.

Du kan fortsat sikre dig billet til kampen her på www.aalborghaandbold.dk eller ved indgangen.

Der bliver atter engang fuldt drøn på med ca. 4.000 tilskuere på lægterne. Så kulissen er sat til god stemning og fuld opbakning til hjemmeholdet for at sikre sejren.

Hoxer_SJE

Hoxer vil gøre alt for en sejr lørdag

Mads Hoxer ser frem til at være tilbage på banen i Sparekassen Danmark Arena, når Skjern Håndbold lørdag kommer på besøg til slutspillets anden kamp.
Sporting1_Thomas

Rematch i vente mod Sporting CP i Champions League

To nye møder mod de portugisiske mestre venter i de kommende kvartfinaler i Champions League.
udebane2526

Scor en gratis udebanetrøje lørdag

Køb for 600 kr. i merchandiseshoppen i Sparekassen Danmark Arena lørdag og få en gratis udebanetrøje fra Hummel.

Håndbold i verdensklasse