Sander Sagosen meldt klar til braget mod Århus Håndbold onsdag

Månedens spiller i Boxer Herreligaen i april, 20-årige Sander Sagosen, er meldt klar til den vigtige hjemmekamp i slutspillet i morgen, onsdag, mod Århus Håndbold.

– Sander har trænet med både mandag og nu tirsdag, og han er klar til at bide de sidste smerter i sig og spille for fuld kraft, siger cheftræner Stefan Madsen.

Sander måtte udgå allerede efter 10 minutters spil, da vi mødte GOG for en uge siden. Det skete efter en aktion i forsvaret, hvor han vred om på venstre ankel. Han forsøgte at spille videre, men forgæves.

Sander Sagosens klarmelding betyder, at alle mand er klar med undtagelse af Jesper Meinby, der fortsat har problemer med sit ene baglår.

Kampen mod Århus Håndbold spilles onsdag kl. 20.30 i Jutlander Bank Arena, og det er tæt på at være knald eller fald for begge hold i bestræbelserne for at nå semifinalerne.

Du kan fortsat sikre dig billet til kampen her på www.aalborghaandbold.dk eller ved indgangen.

Der bliver atter engang fuldt drøn på med ca. 4.000 tilskuere på lægterne. Så kulissen er sat til god stemning og fuld opbakning til hjemmeholdet for at sikre sejren.

Sporting_efteraar2025

Værd at vide om Sporting CP

Varm op til aftenens spændende kvartfinale med disse facts om de portugisiske mestre fra Sporting CP.
Kronborg_Skjern

Kronborg: "To ting kommer til at afgøre kampen"

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sin vurdering, af hvad der bliver afgørende i den første kvartfinale i Machineseeker EHF Champions League mod Sporting CP.
Son4

Knorr udtaget til tysk test mod Danmark

Juri Knorr er udtaget til det tyske landshold, der i maj måned tester formen to gange mod Danmark.

Håndbold i verdensklasse