En tæt topkamp blev først afgjort i de sidste fem minutter, hvor Niklas Landin spillede en hovedrolle i sejren på 29-26.
Efter knap halvanden måneds ventetid gjaldt det lørdag eftermiddag igen kamp om point i Herreligaen, da Aalborg Håndbold gæstede BSH til et ægte topopgør.
Uden skadede Lukas Nilsson og Mads Hoxer, samt suspenderede Miguel Martins indledte cheftræner Simon Dahl med Thomas Arnoldsen, Aleks Vlah, René Antonsen, Buster Juul, Jack Thurin, Patrick Wiesmach og Niklas Landin på banen.
Sidstnævnte indledte med en fin redning på en dag, hvor målvogteren skulle vise sig at blive kampafgørende.
Holdene byttede indledningsvist mål, men et velspillende nordjysk forsvar, samt en velspillende Landin, betød at Thomas Arnoldsen og holdkammeraterne kunne sætte tempo i modsatte ende og tage en 2-4 føring på Aleks Vlahs hopskud efter otte minutter.
Hos værterne blev VM-spiller Rasmus Lauge holdt på bænken i de første 12-13 minutter, mens erfarne Morten Olsen ledte slagets gang for BSH, hvor han blandt andet lykkedes med at sende to fuldtræffere forbi Landin i de første 13 minutter.
På dette tidspunkt blev både Martin Larsen og Felix Möller sendt i aktion, og netop Möller måtte se sit første forsøg afværget af BSH-keeper Mikkel Løvkvist, hvilket betød at hjemmeholdet kort efter kunne udligne til 6-6, der også var stillingen efter det første kvarter.
Begge mandskaber havde svært ved at nedbryde hinandens forsvar, men det var de blåklædte nordjyder der igen fik etableret en to-målsføring ved stillingen 7-9 efter scoringer af Marinus Munk og Thomas Arnoldsen.
Herfra gik tingene nu hurtigt med kontraløb og scoringer fra begge mandskaber, en periode som desværre faldt bedst ud for midtjyderne, der på kort tid fik lukket hullet på måltavlen, hvor der efter 20 minutter stod 10-10.
Rutinerede Henrik Møllgaard var også i spil, hvor pligterne primært lå i defensiven. Der bidrog ”Mølle” til at holde BSH fra scoringer i fire et halvt minut, men desværre betød ineffektivitet i modsatte ende, at føringen blot var 10-11 med godt fem minutter til pausen.
Opgørets første udvisning faldt til Simon Hald og overtallet udnyttede værterne til at udligne til 11-11. Pausestillingen var derfor meget passende 12-12 efter en indledende omgang, der i de sidste minutter blev præget af tekniske fejl og misbrugte afslutninger fra begge hold.
Anden halvleg indledte med dramatik, da BSH’s Anders Zachariassen fik en to-minutters udvisning for at skubbe Martin Larsen i kollision med en medspiller, hvilket kortvarigt sendte en groggy Larsen på bænken.
Trods overtallet kom Aalborg Håndbold bagud og i samme sekvens røg Thomas Arnoldsen også ud i to minutter, om end forseelsen virkede tvivlsom.
Nordjyderne havde fortsat svært ved at komme til scoringer og de første seks minutter af anden omgang kastede således blot en enkelt fuldtræffer af sig, da Patrick Wiesmach erobrede bolden i forsvaret og sendte den i tomt net.
Flere tekniske fejl og et misbrugt straffekast kostede dyrt, mens midtjyderne øgede føringen til 17-14 efter 38 minutters spil.
Galleri – klik for større fotos
Heldigvis fejlede BSH også, så først Arnoldsen og dernæst Vlah kunne reducere, inden den syvende redning fra Landin betød at Jack Thurin kunne udligne til 17-17 på straffekast efter 41 minutter.
Kampen balancerede igen på en knivsæg og da begge hold på samme tid modtog udvisninger, kom Aalborg Håndbold bedst ud af dette med en føring på 20-21 efter 46 minutter.
Efter en timeout valgte Simon Dahl at forsøge sig med syv-mod-seks spil i angrebet, hvilket indledningsvis ikke blev nogen succes, i det man i to omgange fejlede i angrebet, hvilket blev straffet med scoringer i tomt mål.
Dermed var man atter bagud med mindre end 10 minutter igen, men kampmønsteret med skiftende føringer fortsatte, hvilket betød at Felix Möller kunne sende de regerende mestre tilbage i front ved stillingen 23-24.
Så var det i stedet BSH’s tur til at spille i overtal i angrebet, hvilket tvang Simon Dahl til at tage timeout for at lægge strategien til den afgørende slutspurt.
Det træk gav pote, i det man med fem minutter igen atter var i front med et mål og havde bolden på egne hænder med muligheden for at øge føringen. Desværre viste uskarpheden igen sit grimme ansigt, da Marinus Munk klaskede bolden på overliggeren, men heldigvis slog Landin igen til da det for alvor gjaldt og snuppede på fornem vis en fløjafslutning fra August Fridén.
Det betød at Jack Thurin kunne krølle et straffekast ind under overliggeren til en vigtig 24-26 føring med små tre minutter igen.
Hjemmeholdet satsede nu alt i angrebet, hvor en afbrænder fra Rasmus Lauge betød at Arnoldsen kunne hamre kuglen i tomt net til føring på 25-28 inden endnu en midtjysk forbier gav den endelige afgørelse, da Thurin lukkede og slukkede med scoring til 25-29.
Dermed kunne Aalborg Håndbold sætte yderligere to point på kontoen, så man inden de resterende kampe i 18. spillerunde er på en foreløbig førsteplads i Herreligaen.
Allerede i næste weekend kan Simon Dahls mandskab igen stå overfor BSH, i det begge mandskaber er blandt de fire hold ved Santander Final4 i Jyske Bank Boxen i Herning.
Inden da venter en endnu større udfordring for Simon Dahls mandskab, når det onsdag aften gælder rematchen af Champions League-finalen mod Barcelona i Sparekassen Danmark Arena.
Matchfacts Herreligaen, 18. spillerunde
Bjerringbro-Silkeborg Håndbold – Aalborg Håndbold 26-29 (12-12)
Stillinger undervejs
10’ 3-4, 20’ 10-10, 30’ 12-12, 40’ 17-15, 50’ 23-22, 60’ 26-29
Målscorere Aalborg Håndbold
Thomas Arnoldsen 8, Aleks Vlah 7, Jack Thurin 5, Buster Juul 5, Patrick Wiesmach 1, Felix Möller 1, René Antonsen 1, Marinus Munk 1
Redningsprocenter Aalborg Håndbold
Niklas Landin – 29,03% (9/31)
Fabian Norsten – 0% (0/1)
Målscorere Bjerringbro-Silkeborg Håndbold
Rasmus Lauge 5, Gudmundur Astparsson 3, August Fridén 3, Anders Zachariassen 3, Nikolaj Læsø 3, Morten Olsen 3, Patrick Boldsen 2, Peter Balling 2, Benjamin Jakobsen 1, Magnus Rahbek 1
Redningsprocenter Bjerringbro-Silkeborg Håndbold
Mikkel Løvkvist – 33,33% (12/36)
Kasper Larsen – 50% (1/2)
2-minutters udvisninger
Bjerringbro-Silkeborg Håndbold: 2
Aalborg Håndbold: 3
2.400 tilskuere i Jysk Arena, Silkeborg