pokal header web august 2025

Skadesplaget Aalborg-hold holdt stand i første halvleg

Med 11 spillere på holdkortet, herunder Morten Bjerre, kunne vi ikke stille noget op i mod SG Flensburg-Handewitt i noget nær bedste opstilling.

Vi spillede en fin første halvleg og gik til pausen bagud 14-10. Mattias Andersson gjorde det onde mod os, og stod en fantastisk kamp. Efter 14-11 lige efter pausen havde vi en dårlig periode og kom bagud 19-11. 

Generelt gjorde alle spillere det fint. Buster Juul spillede fint og Richard Kappelin kom ind i anden halvleg og tog godt fra. Som et anderledes indslag kom Morten Bjerre på banen og spillede streg i 10 minutter for at skåne Niclas Barud. Bjerre trak bl.a. en udvisning på stregen.

Vi må erkende, at Flensborg var bedre idag, men der skal ikke ligges meget i resultatet – vi kom fra kampen med skindet på næsen.

I morgen, søndag, spiller vi kl. 14.00 mod TBV Lemgo om 3./4. pladsen ved Erima Cup 2013.

Vi var uden anfører Jacob Bagersted, Stig Bugge, Tobias Aren og Marcus Mørk som er skadet. Derudover er Simon Hald, Nicolai Nygaard Pedersen og Christian Jensen til U-19 VM i Ungarn

Målscorere for SG Flensburg-Handewitt: 
Anders Eggert 9, Drasko Nenadic 4, Bogdan Radivojevic 4, Holger Glandorf 3, Jacob Heinl 3, Thomas Mogensen 2, Steffen Weinhold 2 og Olafur Gustafsson 1.

Målscorere for Aalborg Håndbold:
Niclas Barud 4, Martin Larsen 3, Johan Jakobsson 3, Håvard Tvedten 2, Morten Slundt 2, Buster Juul 2, Jeppe Green 2 og Mads Mensah Larsen 1.

Serbia vs Germany

Syv mand i EM-aktion lørdag

Hele syv Aalborg Håndbold-spillere var lørdag aften i kamp ved EM-slutrunden.
Denmark vs North Macedonia

Hoxer og Hald bidrog til dansk sejr

Både Mads Hoxer og Simon Hald kom i aktion for Danmark, der fredag aften åbnede EM-slutrunden med en sikker sejr over Makedonien.
Norway vs Ukraine

Anderson og Blonz skød Norge til åbningssejr

Ved åbningsdagen ved EM-slutrunden sejrede Norge sikkert over Ukraine, mens Tyskland med Juri Knorr besejrede Østrig.

Håndbold i verdensklasse