pokal header web august 2025

Skadesstatus efter onsdagens kamp

Miguel Martins skal opereres i skulderen, mens Henrik Møllgaard blev ramt af fingerskade mod Füchse Berlin.

I første kamp i forårets slutspil på udebane mod Skjern Håndbold måtte Miguel Martins forlade banen efter at have fået en skade i den ene skulder.

Skaden har siden vist sig så alvorlig, at bagspilleren nu står foran en operation i de kommende dage, hvilket samtidig betyder at sæsonen er ovre for den sympatiske portugiser.

I gårsdagens opgør mod Füchse Berlin i Sparekassen Danmark Arena måtte rutinerede Henrik Møllgaard udgå med en fingerskade.

Konkret var den ene finger blevet rykket af led, men blev efterfølgende hurtigt sat på plads af Aalborg Håndbolds lægestab.

I samme sekvens opstod også en dyb flænge i fingeren, der ligeledes er blevet lukket, hvorfor det forventes at Møllgaard holder en mindre kamp- og træningspause den kommende tid.

Serbia vs Germany

Syv mand i EM-aktion lørdag

Hele syv Aalborg Håndbold-spillere var lørdag aften i kamp ved EM-slutrunden.
Denmark vs North Macedonia

Hoxer og Hald bidrog til dansk sejr

Både Mads Hoxer og Simon Hald kom i aktion for Danmark, der fredag aften åbnede EM-slutrunden med en sikker sejr over Makedonien.
Norway vs Ukraine

Anderson og Blonz skød Norge til åbningssejr

Ved åbningsdagen ved EM-slutrunden sejrede Norge sikkert over Ukraine, mens Tyskland med Juri Knorr besejrede Østrig.

Håndbold i verdensklasse