Søren Westphal: Genoptræningen forløber planmæssigt

Det er nu to måneder siden, Søren Westphal blev opereret for den korsbåndsskade, han pådrog sig i slutspilskampen i Herning. Han genoptræner flittigt, men han må i rum tid endnu følge holdkammeraternes forberedelser til den kommende sæson.

– Det hele forløber planmæssigt, og jeg er ved godt mod. Det er selvfølgelig hårdt at sidde uden for og hele tiden genoptræne alene. Jeg følger den plan for genoptræningen, der er lagt af vores fysioterapeut, og det hele går planmæssigt ifølge planen, siger Søren Westphal.

– Jeg er klar over, at jeg fortsat har ca. seks-syv måneders genoptræning foran mig, så jeg forbereder mig på, at jeg er klar igen i løbet af foråret. Jeg er indtil nu været forskånet for følgeskader, der typisk kommer under genoptræningen. Jeg håber selvfølgelig, at jeg slipper for dem, siger Westphal.

 

DM guld 2026

Aalborg Håndbold ønsker god sommer!

Kontoret vil være ferielukket i uge 28-29.
Klynge

Programmet for grundspillet i Bambuni Herreligaen 2026/27

Aalborg Håndbold åbner sæsonen på udebane mod Sønderjyske Herrehåndbold, inden to hjemmekampe venter.
A golden trophy featuring a soccer ball encased in a hexagonal lattice design is displayed in a stadium filled with spectators.

Lodtrækning til Champions League-puljerne 2026/27

Spændende kampe mod PSG, HC Zagreb og RK Celje venter i den indledende pulje i Machineseeker EHF Champions League i den kommende sæson.

Håndbold i verdensklasse