pokal header web august 2025

Solid holdindsats gav sikker sejr

En solid indsats hele vejen rundt gav en sikker 26-30 sejr ude over TM Tønder efter 14-18 ved pausen.

Vi kom godt fra land og lagde os i front allerede fra start af kampen. Der var høj koncentration, og vi fik opbygget en seksmålsføring i løbet af halvlegen. Hjemmeholdet slap dog ikke grebet og hang på til pausestillingen 14-18.

Efter pausen manglede vi lidt koncentration fra start. For mange brændte chancer og et par misforståelser i forsvaret bragte TM Tønder ind i kampen igen. Efter ti minutter af anden halvleg var stillingen således 19-20.

Efterfølgende fik vi dog spillet os et gear op, og med fire scoringer på stribe fik vi igen spillet os til en komfortabel føring, som derefter aldrig kom i fare. Føringen var i slutfasen oppe på seks mål et par gange, men hjemmeholdet scorede kampens sidste to mål, og det hele endte således i en sikker 26-30 sejr.

Vi spillede alt i alt en rigtig fin kamp og var det meste af kampen meget disciplinerede og koncentrerede. Angrebet fungerede rigtig godt, og vi fandt ofte gode løsninger, der førte til gode chancer. I forsvaret stod vi ligeledes fornuftigt, og Tønder måtte i perioder kæmpe hårdt for at komme til chancer. Det satte også gang i kontrafasen, som fungerede fint for os anført af Sebastian Barthold, der nettede otte gange i kampen.

Vi retter nu fokus mod kampen onsdag mod HC Midtjylland, som er den første af ikke færre end fem hjemmekampe i træk. Du kan købe billetter til kampene lige her

MATCHFACTS:

Målscorere for TM Tønder:
Kristian Klitgaard 6 (5), Rune Schrøder 6, Oliver Eggert 5, Thomas Oesen 3, Emil Bergholt 2, Thomas Clausen 1, Rolf Ravn 1, Niclas Thyssen 1, Ulrik Eggert 1. 

Målscorere for Aalborg Håndbold:
Sebastian Barthold 8, Patrick Wiesmach 4, Martin Larsen 3, Simon Hald 3, Tobias Ellebæk 3, Andreas Holst 2, Buster Juul 2 (2), René Antonsen 2, Arnór Atlason 1, Lovro Jotic 1, Janus Smarason 1. 

Udvisninger:
TM Tønder: 4 x 2 min
Aalborg Håndbold: 1 x 2 min
  
Dagens dommere var Mads Hansen og Martin Gjeding.

Dagens tilskuertal var 531. 

 

Denmark vs North Macedonia

Hoxer og Hald bidrog til dansk sejr

Både Mads Hoxer og Simon Hald kom i aktion for Danmark, der fredag aften åbnede EM-slutrunden med en sikker sejr over Makedonien.
Norway vs Ukraine

Anderson og Blonz skød Norge til åbningssejr

Ved åbningsdagen ved EM-slutrunden sejrede Norge sikkert over Ukraine, mens Tyskland med Juri Knorr besejrede Østrig.
MMXI nyhed foto

2026 er jubilæumsår

I år er det 15 år siden Aalborg Håndbold kom til verden. Det markeres med en række tiltag, blandt andet en unik jubilæumstrøje som du kan forudbestille nu.

Håndbold i verdensklasse