Solidt spil bag sejr på 10 mål på Mors

I perioder lignede det en tæt kamp, men vi var hele tiden i front, og til sidst sluttede det med en overbevisende sejr på 27-17 efter 13-11 ved pausen. 

Mikael Aggefors var stærkt spillende i målet med ikke færre end 22 redninger, forsvaret var solidt, så kun Marcus Dahlin var en skudtrussel for hjemmeeholdet – og kun i de første 30 minutter. I angrebet blev der spillet fornuftigt uden, at det var prangende, og vi burde have været større foran ved pausen end 13-11. 

Sejren betyder, at vi konsoliderer førstepladsen med 16 point for ni kampe, og næste opgave er på hjemmebane på fredag mod Randers HH. 

Vi havde ikke færre end 12 spillere på scoringslisten, og Mors-Thy Håndbold blev holdt nede på kun seks scoringer i 2. halvleg. 

Vi var uden målmand Søren Westphal og Tobias Ellebæk. 

 

FinaleSAH Juri1

Bambuni Super Cup mod SAH åbner den nye sæson

Igen i år lægger Arena Randers gulv til Bambuni Super Cup, hvortil billetsalget er startet.
Afslutning 2026

Antonsen og Juul i Hall of Fame

Ved tirsdagens guld- og afskedsreception blev anfører René Antonsen og fløjspiller Buster Juul indlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.
A handball player in a light blue jersey with the number 1 stands on the court, facing forward, with a crowd of spectators in the background.

Seks spillere nomineret til EHF Excellence Awards 2026

Hele seks Aalborg Håndbold-spillere er blandt de nominerede til årets prestigefyldte priser.

Håndbold i verdensklasse