Stefan Madsen misser første DM-finale

 
Aftenens finalekamp mod Bjerringbro-Silkeborg bliver uden cheftræner Stefan Madsen på bænken. Han har været nær kontakt til en person smittet med coronavirus, og han er dermed gået i isolation.
 
– Jeg er meget ked af denne situation, og jeg havde virkelig set frem til at tage hul på denne spændende finaleserie i en udsolgt Jutlander Bank Arena her til aften. Vi har dog forberedt os rigtig godt, og jeg er helt tryg ved at overdrage det fulde ansvar til Arnór, siger Stefan Madsen.
 
– Det er selvfølgelig helt ubeskrivelig ærgerligt – både på vegne af Aalborg Håndbold, og ikke mindst også for Stefan selv. Men vi som klub, og Stefan selv, vil naturligvis ikke gå på kompromis med myndighedernes retningslinjer. Jeg har stor tiltro til, at Arnór kan styre tropperne, og med vores fantastiske fans i ryggen er vi klar til at jagte sejren, siger direktør Jan Larsen.
 
Uden Stefan Madsen bliver det assistenttræner Arnór Atlason, der i aften bliver fungerende cheftræner.
 
Stefan følger nu myndighedernes anbefalinger med isolation og test, og hvis alt går vel, er han tilbage på trænerbænken til anden DM-finale.
 

Klynge

Programmet for grundspillet i Bambuni Herreligaen 2026/27

Aalborg Håndbold åbner sæsonen på udebane mod Sønderjyske Herrehåndbold, inden to hjemmekampe venter.
A golden trophy featuring a soccer ball encased in a hexagonal lattice design is displayed in a stadium filled with spectators.

Lodtrækning til Champions League-puljerne 2026/27

Spændende kampe mod PSG, HC Zagreb og RK Celje venter i den indledende pulje i Machineseeker EHF Champions League i den kommende sæson.
A goalkeeper in a light blue jersey with the number 1 raises his fist in celebration during a handball match.

Seedningslag til fredagens Champions League-lodtrækning

Aalborg Håndbold er placeret i øverste seedningslag når der fredag skal fordeles hold til den kommende sæsons turnering.

Håndbold i verdensklasse