Stem på Sander Sagosen som verdens bedste 2016

Det Internationale Håndboldforbund, IHF, har nomineret fem spillere til Player of the Year 2016, og blandt dem er vores egen Sander Sagosen, 21 år. En fortjent hæder til Sander for præstationerne på det norske landshold og for Aalborg Håndbold. 

Frem til 9. marts har du muligheden for at stemme på Sander som verdens bedste – klik dig ind ved www.ihf.info, så kan du afgive din stemme. 

De øvrige nomierede til titlen: 

Nikola Karabatic, Paris SG
Mikkel Hasnsen, Paris SG
Andreas Wolff, THW Kiel
Domagoj Duvnjak, THW Kiel. 

 

IMG_3749

Tæt opgør endte uafgjort mod BSH

Manglende skarphed foran mål kostede lørdag aften point, da Aalborg Håndbold på udebane måtte nøjes med 30-30. Tobias Nielsen topscorer med syv mål.
Aalborg-Paris

Wiesmach før BSH: "Vi skal holde fart i bolden"

Se med når Patrick Wiesmach giver sine forventninger til lørdagens opgør og gensynet med Buster Juul.
HHD_4413

Sagosen ude på ubestemt tid

En stressbelastning i bækkenet betyder, at Sander Sagosen vil være ukampdygtig i en potentielt længere periode.

Håndbold i verdensklasse