Svær udekamp venter i Skanderborg

Vi fik en god åbning på Herre Håndbold Ligaen med to point i fredags, og nu skal vi jagte endnu en sejr på torsdag i Skanderborg.

Med en overbevisende sejr i Santander Cup mod SUS Nyborg samt to sikre point mod SønderjyskE i ligaen har vi fået en god start på sæsonen.

Det samme kan siges om torsdagens modstander fra Skanderborg. De led ganske vist et nederlag i første ligakamp på udebane mod TTH Holstebro. Forinden det havde de dog sikret sig en stor skalp hjemme i Fælledhallen ved at slå de forsvarende danske mestre fra Skjern Håndbold ud i 1/8 finalen af Santander Cup.

Ser vi på de indbyrdes møder det seneste år, så tegner det ikke positivt for vores vedkommende. Tre opgør er det blevet til – to i ligaen og én i en træningskamp. Alle er endt med Skanderborg som sejrherrer.  

Heldigvis er statistikker til for at blive brudt, og det håber vi er tilfældet torsdag, hvor vi vil kæmpe for at tage sejren og to point med retur nordpå.

Kampen starter kl. 18.30 og kan følges live på tophaandbold.dk.

 

Kronborg_Skjern

Kronborg: "To ting kommer til at afgøre kampen"

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sin vurdering, af hvad der bliver afgørende i den første kvartfinale i Machineseeker EHF Champions League mod Sporting CP.
Son4

Knorr udtaget til tysk test mod Danmark

Juri Knorr er udtaget til det tyske landshold, der i maj måned tester formen to gange mod Danmark.
HBCNantes_Aalborg_05032025_WinningTeam

Direkte i CL-kvartfinale for fjerde gang på fem år

Vi varmer op til onsdagens kvartfinalebrag mod Sporting CP med et tilbageblik på sæsonen indtil videre i Machineseeker EHF Champions League.

Håndbold i verdensklasse