Travl sommer for Magnus Saugstrup med landsholdet

Magnus Saugstrup kommer ikke til at kede sig rent håndboldmæssigt hen over sommeren. I dag, tirsdag er han stemplet ind i Brøndby-Hallen sammen med de øvrige spillere på U 20-landsholdet. Her står den på træning i dag, onsdag og torsdag, inden der er afgang til Hamar i Norge, hvor holdet deltager i de skandinaviske mesterskaber med kampe med Norge og Sverige. 

Søndag 10. juli vender Magnus Saugstrup og co. tilbage til Danmark. Det betyder, at Magnus er hjemme i Aalborg tirsdag 12. juli, når han skal fejre sin 20 års fødselsdag. 

Sidst på måneden trækker han igen i landsholdsdragten, når U 20-landsholdet er med ved EM, der spilles i Kolding. Her er holdet i indledende pulje med Holland, Makedonien og Norge. 

Magnus Saugstrup går således glip af de første par ugers træning med liga-holdet hjemme i Aalborg. 

FinaleSAH Juri1

Bambuni Super Cup mod SAH åbner den nye sæson

Igen i år lægger Arena Randers gulv til Bambuni Super Cup, hvortil billetsalget er startet.
Afslutning 2026

Antonsen og Juul i Hall of Fame

Ved tirsdagens guld- og afskedsreception blev anfører René Antonsen og fløjspiller Buster Juul indlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.
A handball player in a light blue jersey with the number 1 stands on the court, facing forward, with a crowd of spectators in the background.

Seks spillere nomineret til EHF Excellence Awards 2026

Hele seks Aalborg Håndbold-spillere er blandt de nominerede til årets prestigefyldte priser.

Håndbold i verdensklasse